Vahkvihas eurokraadid: Ida-Euroopa orbaniseerumine hoiab Euroopa Liitu surve all

Viktor Orban – Ungari peaminister

Viktor Orbáni ja Fideszi võimas valimisvõit pühapäeval toimunud Ungari parlamendivalimistel rõõmustas kõiki Euroopa rahvuslasi. Kuid Euroopa nn eliit, vasakliberaalid ja peavoolumeedia on mõistagi äärmiselt pettunud ja tige.

Kriitilisi arvamusavaldusi leidub ülekaalukalt rohkem kui positiivseid ja on päris huvitav jälgida, millises võtmes kajastab siis Orbáni võitu Lääne nn peavoolumeedia.

Nii kirjutab näiteks Die Welti kolumnist ja välispoliitika ekspert Silke Mülherr järgmist: „Oma visiooniga nn mitteliberaalsest demokraatiast on Viktor Orbán Ungari vallutanud. Valimisvõiduga sai ta uut tuult tiibadesse, et jätkata oma projekti eksportimist ka mujale Euroopasse – ning tal on usinaid õpilasi.“ Mülherri arvates naudib Ungari oma triumfi nende üle, kes ungarlaste meelest Ungarile ülevalt alla vaatavad. „Ja see on paljuski seotud ungarlaste alaväärsuskompleksiga, mille all ei kannata mitte ainult Ungari peaminister,“ leiab Mülherr. Tõelist poliitilist debatti ei saavat Ungariga enam pidada, sest Orbán olevat alistanud oma riigi ja viinud sisse nn juhitava demokraatia. Kokkuvõtteks tunnistab Mülherr nukralt: „Ida-Euroopa orbaniseerumine hoiab Euroopa Liitu jätkuvalt surve all.“

Politico aga toob esile rahvusvaheliste vaatlejate kriitika, kelle meelest oli Orbáni oponentidel keeruline teha kampaaniat ja pääseda pildile, seda peamister Orbáni ja riigiasutuste vahelise tiheda koostöö tõttu. „Vaatlejad tundsid ühtlasi muret vaenuliku ja heidutava kampaaniaretoorika pärast, nende meelest toimus enne valimisi liiga vähe sisulisi debatte, mis vähendas valijate võimalust langetada informeeritud otsus,“ kirjutab Politico, lisades, et avalik-õiguslik meedia pooldas selgelt valitsevat koalitsiooni.

Independenti meelest on aga Orbán juhtinud Ungari autoritaarsuse rajale ning tema vaated immigratsioonile on pannud Ida-Euroopas liikvele ksenofoobia laine.

Euronews vahendab Sussexi ülikooli (Suurbritannia) politoloogia professor Paul Taggarti arvamust, kes on, üllatus-üllatus, saanud aru lihtsast asjast, nimelt, et 2015. aasta migratsioonikriis muutis kogu Euroopa poliitilist olukorda. „Immigratsioon on muutunud oluliseks poliitiliseks teemaks, selliseks, mida populistid siinpool maakera varem poliitikas ei kasutanud,“ ütleb Taggart.

Kahtlemata on tal õigus ja selge on ka see, et Orbáni võit on järjekordne hoiatus EL-i oligarhidele. Või nagu kommenteeris Orbáni võitu Alternatiiv Saksamaale aseesimees Beatrix von Strorch: „Halb päev Euroopa Liidule, hea päev Euroopale.“

Allikad: Die Welt, Politico, Independent, Euronews

Refereeris Triin van Doorslaer

Kommentaarid