Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Vaktsiinikriisi ajal Brexiti tõttu kättemaksu hauduv Ursula von der Leyen õõnestab õigusriikluse põhimõtteid

-
01.02.2021
Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen esindab Brüsseli kättemaksuhimu. (Foto: Scanpix)

Vaktsiinikriis ja probleemid AstraZeneca vaktsiini tarnetega tekitasid muuhulgas olukorra, kus Euroopa Komisjon tahtis peatada vaktsiiniekspordi kontrolliskeemi tõttu osaliselt Brexiti-leppe tingimused.

The Telegraph kirjutab, et komisjoni presidendil Ursula von der Leyenil oli olemas plaan ka Iirimaa piiri muutmiseks. Brexiti-vastane von der Leyen ei suuda ka praeguses kriisis varjata oma kättemaksuhimu Ühendkuningriigi valitsuse vastu.

Laupäeval survestasid Brüsselis resideerivad diplomaadid kõigi võimalike vahenditega pettunud ja vaktsiinikriisiga mitte toime tulnud von der Leyenit loobuma oma pöörastest plaanidest, muuhulgas tuldi välja ka umbusalduse ettepanekuga.

Von der Leyen nõudis, et vaktsiinide tarnimiseks toimuks piiride ületamine ilma Iirimaad või Ühendkuningriiki teavitamata. Selline samm oleks kahjustanud mõõtmatult Brüsseli mainet. „Ta [von der Leyen] peab lahkuma,“ ütles üks diplomaat The Telegraphile. „Ta ei suhelnud mitte kellegagi, ja seda kõike pärast neli aastat kestnud ajude väänamist Iirimaa piiriküsimuses.“

Diplomaadi sõnul õõnestab von der Leyen väga edukalt omaenda usaldusväärsust õigusriigi põhimõtete osas. „Kas nad tõesti arvavad, et see tõstab nende usaldusväärsust läbirääkimistel leppe üle? Mitte et me ei osanud seda ette näha… Kas tõesti ei olnud mitte kedagi, kes oleks saanud takistada tema tõusmist sellele kohale? Kõik on ikka peast täiesti segi läinud.“

Väga teravat kriitikat kostus von der Leyeni suunal ka tema enda kodumaalt Saksamaalt, kus vaktsiinikriisis süüdistatakse Euroopa Komisjoni presidenti ainuisikuliselt. „Vaktsiin on meie ainus võimalus kriisist väljumiseks, meie juhid peavad selle eest vastutama,“ ütles Bundestagi liige Carsetn Schneider, von der Leyeni kodupartei CDU-ga koalitsioonis olevast sotsiaaldemokraatlikust parteist (SPD).

„Olen hämmingus kui hoolimatult on Ursula von der Leyen jälginud vaktsineerimiste kulgu selle algusajast saadik viimaste kuude jooksul.“  Schneideri sõnul ei ole komisjoni presidendil tekitatud protseduurilise kaose ja tehtud vigade tõttu enam võimalik teemat vaiba alla pühkida,“

Kogu fiasko Iirimaa piiri üle lisas vaid kasvavat rahuolematust komisjoni toimetuleku üle vaktsiinitarnete kriisiga. Allikate sõnul oli piiriettepaneku taga just nimelt von der Leyen. „Te ju teate, kes juhib praegu COVID-i poliitikat. Ta on muutumas üha kättemaksuhimulisemaks, Brexiti tõttu,“ ütles komisjoni allikas. Viimased kaks nädalat on von der Leyen võtnud komisjoni vaktsiinipoliitikaga tegelemise oma isikliku kontrolli alla.

Iirimaa piiriplaan on nüüd küll vaikselt kõrvaldatud, kuid EL-i probleem ekspordikontrolliga vaktsiini üle ei ole kuhugi kadunud. Euroopa Komisjoni nõudmisel korraldasid Belgia tervishoiuametnikud möödunud nädalal politseireidi Valloonias asuvasse Seneffe vabrikusse. Eesmärgiga kontrollida, ega sealt ei ole toimetatud vaktsiini Ühendkuningriiki.

Lisaks alustas Belgia tervishoiuminister EL-i survel eelnõu koostamist farmaatsiasektorile ekspordikeelu kehtestamiseks. Farmaatsiaettevõtted sellise plaaniga loomulikult rahul ei ole.

„Me mõistame täielikult EL-i suunduvate COVID-19 vaktsiinitarnete vähenemisest tekkinud frustratsiooni,“ ütles Pharma.be tegevjuht Caroline Ven Belgia ajalehele De Tijd, „kuid miljardite dooside tootmine kogu maailmale on pretsedenditu väljakutse. Me töötame protsesside kiirendamiseks ööpäevaringselt. Seetõttu on äärmiselt oluline, et väljapakutavatel meetmetel ei oleks vaktsiiniekspordile või vaktsiini tootmiseks vajalike ressursside impordile kahjulikku mõju.“

Allikas: The Telegraph