Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Vaktsiinikriisis oma mannetust tõestanud Ursula von der Leyen ajab diktaatorlikku ähvarduste poliitikat

-
18.03.2021
Ursula von der Leyeni on tõestanud oma mannetust Euroopa Komisjoni juhtimisel. (Foto: Scanpix)

Euroopa Komisjoni presidenti Ursula von der Leyen on vaktsiinikriisi tõttu jätkuvalt kriitikatule all ja pärast kolmapäevaseid sõnavõtte on kostunud lausa süüdistusi diktaatorlikus käitumises, kirjutab The Telegraph.

Nimelt ähvardas von der Leyen taas, et kui Suurbritannia peaminister Boris Johnson ei ole nõus andma brittide vaktsiini EL-ile, siis arestib ta Mandri-Euroopas asuvad vaktsiinitehased, loobub patentidest ja keelustab vaktsiinide ekspordi Suurbritanniasse.

Ühtlasi teatas von der Leyen, et EL on valmis käivitama Artikli 122, mis võimaldab rakendada „majandusolukorrale vastavaid meetmeid, [–] kui teatud toodete tarnimisel tekivad tõsised raskused“. Artikli käivitamine tähendaks sisuliselt tee sillutamist intellektuaalse omandi ja andmekaitse ülevõtmisele, mõnede arvamuste kohaselt lausa otsest kontrolli tootmisprotsesside üle.

Asja eesmärk on võtta endale brittidele mõeldud AstraZeneca vaktsiin. „Kõik võimalused on kaalumisel. Oleme sajandi suurimas kriisis ja ma ei välista hetkel mitte midagi. Me peame tagama eurooplaste vaktsineerimise võimalikult kiiresti,“ ütles von der Leyen.

Siiani on Brüssel käivitanud Artikli 122 vaid ühel korral, seda 1970. aastate naftakriisi ajal. Von der Leyen soovib võtta teema arutlusele järgmisel nädalal toimuval Euroopa Ülemkogul. Liikmesriikide riigipead ja valitsusjuhid peavad andma selleks oma nõusoleku, ent protektsionistlik samm võib pahandada lisaks teistele liitlastele ka USA presidenti Joe Bidenit, kuna USA impordib vaktsiinikomponente EL-ist.

Von der Leyeni sõnul on Belgias asuvast Pfizeri tehasest saadetud kuue viimase nädala jooksul Suurbritanniasse 10 miljonit vaktsiini, kuid Suurbritannia ja AstraZeneca keelduvad avaldamast teavet selle kohta, kas ja kui palju on vaktsiine saadetud EL-i. Von der Leyeni sõnul on raske selgitada inimestele, miks liiguvad EL-is toodetud vaktsiinid mujale, aga vastu ei saada midagi.

Brüsseli allikate sõnul on Suurbritannial võimalik vältida EL-i ekspordikeeldu, kui muudetakse lepingut AstraZenecaga, mille kohaselt võib AstraZeneca eksportida Suurbritannias toodetud vaktsiini alles siis, kui kaetud on brittide vajadused.

Euroopa Parlamendi kaubanduskomitee esimees Bernd Lange leiab, et Covid-19 vaktsiini ekspordikeeluga ähvardamine on pigem märk meeleheitest ja abitusest kui tugevusest. Von der Leyen on vaktsiinikriisi tõttu tõsise surve all ja teda kritiseeritakse jätkuvalt ning karmilt. Kuid tema väljavahetamine oleks poliitiliselt liiga keeruline. Uue presidendi leidmine oleks raske ja aeganõudev kompromisside mäng, mis tekitaks praeguses kriisis veelgi suuremaid probleeme ja viivitusi.

Lihtsam on hoida ametis praegust presidenti, samuti ei taheta riskida temast tugevama presidendiga, kes nõuaks Brüsselile ilmselt veelgi suuremat otsustusõigust. Euroopa Parlamendil on põhimõtteliselt võimalus avaldada von der Leyenile umbusaldust, kuid ka europarlamendis on terve hulk karmi vaktsiinipoliitika toetajaid, eriti mõjukas Euroopa Rahvapartei fraktsioonis.

Von der Leyen on teinud EL-i „strateegilise autonoomia“ polsterdamisest uhke etenduse, kuid tema praegu plaanitavad sammud pahandavad olulisi liitlasi ja võivad rikkuda häid suhteid Ameerika Ühendriikidega. Järgmise nädala ülemkogu näitab, kas liikmesriikide juhtidel õnnestub von der Leyen vaikselt ümber veenda või otsustatakse tema eestvedamisel, et valjuhäälne ja hoogne tülikiskumine aitab iseenda eksimusi paremini varjata.

Allikas: The Telegraph