Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Välisministeerium: varsti ei saa enne kriisi lõppu Eestisse naasta

-
25.03.2020
Lennukid jäävad kriisiolukorras üha rohkem maa peale. Pilt on illustratiivne.
© Reuters/Scanpix

BNS edastab muutmata kujul välisministeeriumi edastatud konsulaarinfo Eestisse naasmise võimaluste kohta.

Välisministeerium ja Eesti välisesindused jätkavad koostööd reisi- ja transpordifirmade ning teiste riikidega, et leida ja vahendada lahendusi eestlaste koju naasmiseks. Kuigi Eesti piir jääb eestlastele alati avatuks, ei pruugi juba varsti olla logistiliselt võimalik Eestisse enne üleilmse kriisi lõppemist tagasi pääseda.

Kui te ei saa välisriiki jääda, soovitame tulla võimalikult kiiresti Eestisse tagasi. Esimese asjana tuleks viivitamatult võtta ühendust transpordi- või reisifirmaga, et kontrollida, kas asukohast pääsemiseks on veel liinilende või reisifirma korraldatud lende. Kui need võimalused puuduvad ja jääte välisriigis hätta, palun andke endast märku lähimale Eesti saatkonnale või helistage välisministeeriumisse numbril +372 5301 9999.

Kui viibite välismaal ja teil on võimalik kriisiperioodil turvaliselt välisriigis olla, siis ei ole tarvidust Eestisse tagasi pöörduda. Küll aga tasub hoolikalt jälgida, et te ei rikuks viisa ja muid riigis viibimise tingimusi. Kahjuks on hetkel väga keeruline prognoosida, millal kriis laheneb ja millised piirangud kehtivad mõne kuu pärast.

Oluline konsulaarinfo Eesti välisesinduste kaudu (soovitame jälgida ka esinduste kodulehti, mis uuenevad jooksvalt):

*Kõigile tagasireisijatele: Seoses mõnes riigis kehtestatud karmide transiidireeglitega võivad lennufirmad küsida teilt tõendeid, mis kinnitavad, et teie lõppsihtkoht on Eesti. Võtke kaasa vastavad tõendid (piletid jms), võimalusel prinditult. Probleemide tekkimisel palun andke endast märku välisministeeriumile: +372 5301 9999.

*Kui viibite Ameerika Ühendriikides ESTA-ga: Juhul kui viibite USA-s viisavabadusprogrammi raames, peate arvestama, et te ei tohi olla USA-s üle esialgse 90 päeva. Soovitame seega tulla esimesel võimalusel Euroopasse tagasi. Erakorralistel juhtudel (näiteks kui jääte haiglasse või kui teie lend on ära jäetud näiteks ilmastikutingimuste tõttu) on teil võimalus esitada avaldus USA kodakondsus- ja immigratsiooniteenistusele, et nad kaaluksid teile eriloa andmist, et pikendada lahkumiskuupäeva 30 päeva võrra (grant of satisfactory departure). Lähima kodakondsus- ja immigratsiooniteenistuse kontori kontaktid leiate aadressil: https://www.uscis.gov/about-us/find-a-uscis-office USA-s viibimise kohta loe lisa ka meie korduma kippuvatest küsimustest: https://vm.ee/et/koroonaviirus-2019-ncov

*Transiit läbi Araabia Ühendemiraatide pole tänasest enam võimalik: Eile pärastlõunal teatasid Araabia Ühendemiraadid (AÜE), et kogu reisilennuliiklus AÜE kaudu (sissetulevad ja väljaminevad liinilennud ning transiit) on peatatud alates 24. märtsist kl 23.59 kuni 7. aprillini kl 23.59. Seega ei ole üheski AÜE lennujaamas, sealhulgas Abu Dhabis ja Dubais, enam võimalik ümber istuda. AÜE-st lahkumiseks välisriikide kodanikele piirangud puuduvad, kuid see on antud perioodil võimalik vaid evakuatsioonilendudega. AÜE territooriumile lastakse ainult AÜE kodanikke ja diplomaatiliste passide omanikke. Turistid ega AÜE-s alaliselt elavad, kuid hetkel välismaal viibivad Eesti kodanikud praegu riiki siseneda ei saa.

Kui reisite läbi Tai: Tai muutis oma varasemat otsust ja vabastab transiitreisijad kuni 31. märtsini (kaasaarvatud) tervisetõendi ja tervisekindlustuse nõudest tingimusel, et reisijad viibivad selleks ette nähtud spetsiaalsel lennujaamaalal vähem kui 24 tundi. Transiitreisijatel on nüüd vaja „fit to fly“ („lendamiseks terve“) tõendit. Erinevalt Tai varasemast otsusest ei pea tõend enam sisaldama COVID-19 testitulemusi, aga on oluline, et dokumendi pealkirjaks oleks „Fit to fly medical certificate“, sellel oleks arsti allkiri ning see oleks kas inglise keeles või selle riigi ametlikus keeles, kus see on välja antud. Nendelt, kes juba on Tais ja tahavad riigist väljuda, dokumente ei nõuta.

Kui reisite tagasi Taist: Alates 26. märtsist hakkab Tais kehtima eriolukord, mille tõttu kehtestatakse hulgaliselt praegu veel ametlikult kinnitamata liikumispiiranguid. Tõenäoliselt mõjutab see oluliselt riigisisest transpordiühendust, linnade ja provintside vahel liikumist ning avalikud kohad suletakse. Konkreetsed piirangud selguvad ning muutuvad käigult. Soovitame kõigil, kes lähipäevil kodu poole lendamas on, aegsasti pöörduda linna, kust lend väljub.

Kui viibite Austraalias ja teil on vajadus lähiajal Eestisse tagasi tulla: Tänaseks on mitmed tavapärased transiitriigid sulgenud oma lennujaamad ning tagasitulek Eestisse liinilendudega on muutunud keeruliseks. Meie andmetel lisab lende Euroopasse Qatar Airways, palun broneerimiseks võtta ühendust nendega otse või läbi reisikorraldaja. Kui see ei õnnestu ja olete jäänud Austraalias lõksu, soovitame võtta ühendust Eesti saatkonnaga Canberras: https://canberra.mfa.ee/

*Kui viibite Indias ja teil on vajadus lähiajal Eestisse tagasi tulla: Kuna India rahvusvahelised lennujaamad on hetkel suletud ja toimuvad vaid mõned erilennud, soovitame võtta esimesel võimalusel ühendust oma lennu- või reisifirmaga, kui te seda veel teinud pole. Erilendudele väljastab Eesti saatkond New Delhis kinnituskirju, et Eesti kodanikud jõuaksid lennujaama. Palun võtke ühendust consul.delhi@mfa.ee ning lisada kirja oma nimi, sünniaeg, passi number ning auto/bussi number ja võimalusel juhi nimi. Eelnevalt on vaja lennu- või reisifirmaga täpsustada, kas vaja on esitada ka arsti „fit to fly“ („lendamiseks terve“) tõend. Lisainfo: https://newdelhi.mfa.ee/et/koroonaviirusega-seotud-reisisoovitus/

*Kui reisite tagasi läbi Leedu: Leedu pikendatud transiidivõimalus Eesti kodanikele kestab kuni tänase, 25. märtsi lõpuni (erand lõppeb 26. märtsil 00.00), kuid transiidiks pole lubatud enda transport (eraauto või takso). Kuna transiit on vaja eelnevalt leppida kokku Leedu ametivõimudega, siis andke palun endast viivitamatult märku Eesti saatkonnale Vilniuses (nimi, kontakttelefon/e-post, reisidokumendi number): sekretar@estemb.lt.

*Kui reisite tagasi läbi Läti: Lätist Eestisse saamiseks soovitame järgnevaid variante: a) sõita Riiast rongiga Lugažini (Valka lähedal), väljumised kl 10.34 ja 18.15 (esimese variandi puhul on võimalik istuda samal päeval ümber Valga-Tallinna rongide peale); b) võtta takso ja sõita sellega Eesti piirile Iklasse või Valka ning kutsuda endale sinna keegi (näiteks pereliige või sõber) vastu; c) võtta Riiast rendiauto ja tagastada see Tallinnas. Samuti peavad Lätti saabuvad ja transiidina läbivad Eesti kodanikud ja elanikud, sealhulgas kaubavedajad, täitma vastava ankeedi ja esitama selle Läti piirivalvele (ankeete jagab ka piirivalve).

*Kui reisite tagasi läbi Prantsusmaa: ELi kodanikud saavad jätkuvalt läbi Prantsusmaa koju naasta. Eesti Pariisi saatkonna kodulehelt saab välja printida transiiti hõlbustava tõendi. Lisaks on vajalik ette näidata tagasisõidu pilet.

*Kui reisite tagasi läbi Taani: Kopenhaageni Kastrupi ja Billundi lennujaamad on avatud. Võimalik ühendus Eesti ja Taani vahel on Lufthansaga läbi Frankfurti, aga kõige uuemat teavet tuleb vaadata Lufthansa kodulehelt.

*LOT on teavitanud oma süsteemis lennuliikluse peatumisest 11. aprillini.

*Turkish Airlines lendab Tallinna ja Istanbuli vahel veel homme, 26. märtsil. Alates 27. märtsist katkeb rahvusvaheline lennuliiklus peaaegu täielikult ja Türgist on võimalik lennata vaid viide sihtkohta: Hongkong, Moskva, Addis Abeba, New York, Washington D.C. Lisainfo: https://ankara.mfa.ee/et/koroonaviirusega-seotud-teave-turgi-kohta/

Tagasipöördumisvõimaluste arutamiseks palume esmajärjekorras pöörduda lennufirma või reisikorraldaja poole, kellel on kõige uuemad andmed.

Evakuatsioonilennud koostöös teiste Euroopa Liidu riikidega toimuvad asukohtadest, kus tavalendude võimalusi praktiliselt enam pole, aga nende toimumist ei saa garanteerida. Välisministeerium jätkab tööd selle nimel, et võimalikele evakuatsioonilendudele pääseksid ka eestlased, kellel puudub meile teadaolevalt võimalus pääseda tagasi mõnest kaugemast sihtkohast. Tuleb arvestada, et ükski lend ei ole tasuta – maksumus varieerub ja oleneb lennu täituvusest.

Välisministeeriumile teadaolevad lisalennud juhul kui puuduvad tavalennud:

*Homme, 26. märtsil kl 12.15 toimub Atlantic Traveli lend Stockholmist Riiga. Lennule saavad nüüd registreerida ka Eesti kodanikud, palume võtta ühendust transpordifirmaga otse: atlantic@atlantic.lv, +37167220505. Lisainfo: https://www.atlantic.lv/lv/rix-arn-rix-eng

Reedel, 27. märtsil kl 10.20 korraldab Nordica kõigile veel Hispaanias lõksus olevatele eestlastele uue lennu Malagast Tallinna. Lennuk teeb vahemaandumise Brüsselis kl 14.45, kust on soovijatel samuti võimalik peale tulla. Pileteid saab osta aadressil https://www.nordica.ee/lendamekoju

*Reedel, 27. märtsil kl 10.00 väljub erilend Ho Chi Minhist, teeb vahemaandumise Bangkokis ja seejärel suundub Kaunasesse. Registreerida saab end homseni, 26. märtsini: https://www.vietnamballoons.com/book-online. Samuti palume anda endast kindlasti märku hiljemalt 26. märtsiks Eesti saatkonnale Vilniuses, eriti neil, kes soovivad transpordiabi Kaunasest Eestisse: sekretar@estemb.lt

Lisaks jagame infot uutest piirangutest, mis on meile teadaolevalt hiljuti välisriikides kehtestatud:

Täiendavad ranged siseriiklikud liikumispiirangud/meetmed on kehtestatud Iirimaal.

Tais hakkab homsest, 26. märtsist kehtima eriolukord, oodata on hulgaliselt praegu veel ametlikult kinnitamata liikumispiiranguid.

*Koju naasmise transiit välismaalastele läbi Leedu on praeguse seisuga võimalik kuni 25.03 kl 23.59. Leedu pikendab piirikontrolli Poola ja Lätiga 13. aprillini.

Täiendavad ranged liikumispiirangud/meetmed on kehtestatud Ühendkuningriigis, Hollandis, Poolas, Rumeenias, Moldovas, Küprosel, Egiptuses, Etioopias.

Kui varem oli Tšehhi keelanud kodanikel ja residentidel riigist lahkuda, siis nüüd tehakse erand Austria ja Saksamaa piiri ületavatele pendelrändajatele. Tšehhi naastes peavad nad viibima kaks nädalat karantiinis.

Indias kehtestati üleriigiline liikumiskeeld kuni 14. aprillini.

Bosnia ja Hertsegoviina sulgeb alates 30. märtsist kõik rahvusvahelised lennujaamad ning keelab välisriikide kodanikel riiki sisenemise. Erandiks jääb rahvusvaheline kaubavedu.

Kui olete välismaal sattunud lõksu, puudub võimalus turvaliselt riigis viibida ja ei leia võimalusi tagasipöördumiseks, palume anda sellest märku numbril +372 5301 9999 (24 h).