Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Valloonia ähvardab euroliidu surve korral peatada CETA kõnelused

25.10.2016
Transatlantic Trade and Investment Partnership protest

Belgia Valloonia piirkond lõpetab uute ultimaatumite korral kõnelused Euroopa Liidu ja Kanada kaubanduslepingu päästmiseks, hoiatas Valloonia liider Paul Magnette teisipäeval.

Brüsselis jätkusid teisipäeval intensiivsed konsultatsioonid Belgia, Valloonia ja Euroopa Liidu ametnike vahel, mille eesmärk on veenda ümber Valloonia, kelle vastuseisu tõttu ei ole Belgia föderaalvalitsus saanud vabakaubanduslepet heaks kiita.

“Oleme saanud juba kolm ultimaatumit ning tahan öelda, et rohkem me ei kavatse sallida, kellelt see ka ei tule,” sõnas Magnette kõnelustele suundudes ajakirjanikele. “Kui tuleb neljas ultimaatum, peatame läbirääkimised.”

Belgia peaminister Charles Michel ütles esmaspäeval, et tema valitsus ei saa Valloonia ja veel kahe prantsuskeelse piirkonna vastuseisu tõttu lepet heaks kiita. Euroopa Liidu president Donald Tusk märkis hiljem pärast telefonivestlust Kanada peaministri Justin Trudeau´ga, et neljapäevane tippkohtumine Brüsselis “on veel võimalik”.

CETA ehk kõikehõlmav majandus- ja kaubanduslepe seoks EL-i 500 miljoni elanikuga turu maailma suuruselt kümnenda majandusega.

Leppele seisavad vastu globaliseerumisvastased ühendused, kelle sõnul on tegemist mudeliga, mille abil suruda tulevikus läbi ka EL-i ja USA Atlandi-ülene kaubandus- ja investeerimispartnerluse lepe (TTIP).

Peaminister Taavi Rõivase sõnul ei ole Euroopa Liidu (EL) ja USA vahelise kaubandusleppe (TTIP) sõlmimine võimalik, kui ühendus ei suuda sõlmida vabakaubanduslepet Kanadaga (CETA).

“TTIP ei ole ilma selleta võimalik,” ütles Rõivas esmaspäeval intervjuus väljaandele Politico vastuseks palvele kommenteerida reedel lõppenud Euroopa Ülemkogu kohtumise järel CETA-ga seotud küsimusi.

Peaminister ütles BNS-ile, et raskeks muudab olukorra asjaolu, et TTIP on kümme korda raskem ülesanne kui vabakaubanduslepingu sõlmimine Kanadaga.

CETA leppe sõlmimist takistab Belgia Valloonia piirkond, kõik teised 27 Euroopa Liidu riiki on lepingu allkirjastamiseks praegu andnud enda toe.