Vana joru jätkub: Brüssel nõuab Suurbritannialt EL-i reeglite järgimist

Maailm,
- Updated
©Uued Uudised
Märt Volmeri kiitus EL-ile kaldus kuidagi nõukogulikule lainele.

Euroopa Liidu nn Barnier’ visioon läheb vastuollu Briti peaministri Boris Johnsoni omaga, mille kohaselt on Euroopa Liidu reeglite ja regulatsioonide järgimine möödanik ja see ei ühti Brexiti vaimuga.

Johnson ütles enda läbirääkimispositsiooni esitledes, et tahab Euroopa Liiduga head majandus- ja kaubandussuhet, kuid välistas EL-i reeglite järgimise osana kaubandusleppest.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Ma ei näe põhjust siduda meid lepinguga Euroopa Liidu külge. Me taastame täieliku suveräänse kontrolli oma piiride, sisserände, konkurentsi, riigiabi, hangete ja andmekatse üle,” rääkis Johnson.

“Me ei osale mingisuguses võidujooksus ja me ei lahku EL-ist Euroopa standardite õõnestamiseks. Me ei tegele dumpinguga, olgu see kaubanduslik, sotsiaalne või keskkonnaalane,” lisas ta.

Johnson kritiseeris protektsionismi kui maailmamajanduse aeglustajat ja ütles, et Ühendkuningriigil pole rohkem põhjust EL-i standardeid järgida, kui blokil Briti omi.

“Pole mingit põhjust, miks vabakaubanduslepe peaks hõlmama EL-i konkurentsi-, riigiabi-, sotsiaalkaitse-, keskkonna- või muude sarnaste reeglite vastuvõtmist. Samamoodi nagu EL ei peaks olema kohustatud ÜK reeglitega nõustuma,” lausus ta.

Euroopa Liit pakub Ühendkuningriigile Brexiti-järgset kaubandussuhet, kuid esitab seejuures karmid nõudmised kalanduse ja EL-i reeglite järgimise osas, ütles pealäbirääkija Michel Barnier.

“Me oleme valmis pakkuma selle partnerluse keskseks sambaks väga ambitsioonikat kaubanduslepet,” ütles Barnier, kuid hoiatas, et Brüssel ei nõustuks Suurbritanniale konkurentsieelise andmisega.

“Me peame leppima kokku kindlates ja tõhusates garantiides, et tagada võrdne mänguväli pikemas perspektiivis,” ütles ta. “See tähendab mehhanismi, et säilitada kõrged standardid, mis meil on sotsiaal-, keskkonna-, kliima-, maksu- ja riigiabi küsimustes.”

Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyen ütles, et kui Johnson keeldub EL-i reeglite järgimisest, ei saa Ühendkuningriik oodata ligipääsu EL-i turule.

“Mida lähedasem ÜK olla tahab, seda kergem on ligipääs ühisturule. Aga miski ei tule tasuta. Ligipääs ühisturule on kõrge hinnaga, see on maailma suurim ühisturg. See on ülioluline ja seega ma arvan, et on õigluse küsimus, et järgitaks ka selle reegleid,” ütles ta.

Pooltel on erimeelsuste lahendamiseks aega Brexiti üleminekuperioodi lõpuni 31. detsembril ning Johnson on keeldunud läbirääkimisi pikendamast.

Kuni selle ajani jätkub kõik enam-vähem vanaviisi, kuid kui leppeni ei jõuta, rakenduks üleminekuperioodi järel kõrged tollid ja piirikontroll.

Ühendkuningriik on soovinud aluseks võtta EL-i kaubandusleppe Kanadaga, mis on Brüsseli jaoks vastuvõetav tollide ja kvootide küsimuses, kuid mida kaubanduse osas peetakse EL-i poolt liialt kehvaks.

Nagu näha, jätkab EL impeeriumi positsioonilt ehk nii nagu Nõukogude Liit enda lagunemise aegadel.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused