Vangide vabastamine pandeemia ajal on kahe teraga mõõk, mis kindlasti lõikab ühiskondi valusalt

Maailm,
©Reuters/Scanpix
Paljudes maailma vanglates on vangid mässama hakanud, nõudes enda vabastamist. Mässavad vangid Santa Fes Argentiinas.

Ülemaailmse haiguspuhangu ajal tundub vangide vabastamine küll riikidele otstarbekas, kuid reaalsuses võib see kaasa tuua turvalisuse kadumise.

ÜRO inimõigusjuht kutsus kolmapäeval riike üles kaitsma kinnipeetavaid COVID-19 pandeemia eest, vabastades haavatavaid vange.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“COVID-19 on hakanud mõjutama vanglaid ja migrantide kinnipidamiskeskusi, aga ka hooldekodusid ja vaimuhaiglaid ning võib anda ränga hoobi seesuguste institutsioonide äärmiselt haavatavate asukate pihta,” on öeldud Michelle Bachelet’ avalduses.

“Võimud peavad otsima võimalusi vabastada neid, kes on COVID-19 suhtes eriti vastuvõtlikud, teiste seas vanemad ja haiged, aga ka väiksemad üleastujad,” lisas ÜRO inimõiguste ülemvolinik.

Etioopia teataski kolmapäeval, et vabastab riigi ülerahvastatud vanglatest tuhandeid vange eesmärgiga takistada koroonaviiruse levikut.

Peaprokurör Adanech Abebe ütles meediale, et meede puudutab enam kui 4000 vangi, kellest paljud on trellide taga pisikuritegude eest nagu narkokuriteod, ning kellel on vangistusest kanda veel alla aasta.

Iraan vabastas koroonaviiruse leviku tõttu erakorralise abinõuna üle 54 000 vangi, et nad ei jääks vanglasse lõksu. Enne vabastamist võeti vangidelt proovid ja tuvastati, et nad pole haigestunud. Need vangid, kelle karistuse pikkus on üle 5 aasta välja ei pääse, vahendab BBC.

Kui ühed vangid pääsevad välja, siis teised pannakse jälle istuma. Vene riigiduuma liikmed on teinud ettepaneku kehtestada koroonaviiruse karantiini reeglite rikkujatele kuni seitsme aasta pikkune vangistus, vahendab BNS.

Vangide vabastamine on riikide katse lihtsamalt hakkama saada, sest siis ei jää nende ravi enam otseselt riigivõimu kanda ega surm tema hingele. Küll aga tähendab see uusi kannatusi ühiskonnale.

Viirust pealgavad kurjategijad kindlasti samuti kui iga inimene, kuid nende puhul on karantiiniolukorra ärakasutamine uute kuritegude toimepanemiseks vägagi tõenäoline. Seda enam, et enamikul vabakslastutel ilmselt puudub reaalne võimalus endale elatist hankida, kui ühiskonna toimimine käib madalamatel tuuridel.

Kriminaalsete vangide massivabastamisega võetakse ühiskonnalt turvalisust vähemaks, sest ka eriolukorras ei jõua jõustruktuurid igale poole. Vähemalt liberaalses ühiskonnas aga tõstavad “õiguslased” kohe häält, kui kellegi vastu jõudu kasutatakse, näiteks maradööride puhul.

Kinnipeetute isemoodi amnestia korras ühiskonda tagasi laskmine on asi, mida tuleks hoolega läbi kaaluda, sest kasu sellest on kindlasti vaid näiline. Ei tasu unustada, et need inimesed juba on sülitanud ühiskonna reeglitele. Vähemalt vägivaldseid tegusid teinud kurjategijad peavad ka pandeemia ajal karistust kandma.

6 commentsOn Vangide vabastamine pandeemia ajal on kahe teraga mõõk, mis kindlasti lõikab ühiskondi valusalt

 • Avatar

  Eestis võib sellest unistada et keegi välja lastakse ei lasta isegi surevaid vange

 • Avatar

  Tehku siis ka eestis sama moodi. Tallinna vanglas olevat juba viirus sees ei lähe seal enam kaua sedasi kui see seal hullemaks läheb. Lasta siis vabatusse alla poole aasta karistust kandvad inimesed, et oleks ruumi neile kelle karustused on palju suuremad ja kuriteod tõsisemad.

 • Avatar
  Vk . Com / prooton

  Pisisulid, ehk roolijoodikud kes pole tapnud, narkodiilerid, kes pole fentanüüli, ehk ainet millest Eesti seaduste järgi väikesest kogusest piisab eutanaasia sooritamiseks ( 2xlaks ja kummuli ) müünud vaid alkost kergemaid aineid nagu kanep ( tavaliselt nood on ka õrnas eas ) võiks amnestia saada. Eeluurimisele võtta koroonamaski sulid ja terviseameti ametnikud. Noid on juba tohutu kahju rahvatervisele valla päästnud.

 • Avatar

  Vangla ongi ju sisuliselt karantiin. Seoses haigusega tuleks ainult veidi protseduure kohandada ja vangid oleks kõige paremini viiruse eest kaitstud üldse. Igatahes väga rumal samm lasta kõrilõikajad välja kriisi eel. Kuritegevus hakkab niigi tõusma sissetuleku kaotanud meeleheitel inimeste tõttu. Milleks seda protsessi võimendada veel vaja?

 • Avatar
  Leo Viller

  ÜRO tippbürokraatidelt tuleb viimasel ajal haruldaselt rumalaid üleskutseid. Küll lõpetada ära sõjad, küll lasta vabaks kurjategijad. On kuri kahtlus, et taoliste üleskutsete tegijad ei saa ikka täielikud idioodid olla, vaid neid tehakse kindla tagamõttega üldist maailmas valitsevat segadust veelgi suurendada.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused