Veel üks mõistuse hääl: Iisrael ei liitu ÜRO rändeleppega

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu lubab rändeleppe prügikasti saata.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ütles teisipäeval, et Iisrael järgib USA ja veel mitme riigi eeskuju ja ei liitu detsembris vastu võetava ÜRO rändeleppega.

“Olen andnud välisministeeriumile juhise teatada, et Iisrael ei liitu ja ei allkirjasta rändepakti,” ütles Netanyahu avalduses. “Me oleme pühendunud oma piiride kaitsele ebaseaduslike migrantide eest. See on see, mida me oleme teinud, ja mida me jätkame.”

Iisraeli valitsus on langenud poliitilise surve alla umbes 42 000 peamiselt Eritreast ja Sudaanist pärit Aafrika migrandi kohaloleku tõttu riigis.

Ametlikult võetakse lepe vastu 10.-11. detsembril Marokos Marrakechis peetaval konverentsil. USA lahkus mullu detsembris leppe üle peetud kõnelustelt. Dokumendi on tagasi lükanud Austraalia, Poola, Ungari, Austria, Horvaatia, Tšehhi ja Bulgaaria, mitmed riigid kaaluvad seda.

Enamik migrante on saabunud Iisraeli pärast 2007. aastat Egiptuse Siinai poolsaare kaudu. Sestsaadik on piiritara ehitamisega piirijulgeolekut kahe riigi poorsel kõrbepiiril märgatavalt tugevdatud. Paljud migrandid on asunud elama rannikulinna Tel Avivi vaesetesse linnajagudesse, vahendab BNS.

Kommentaarid