Venemaa üritab häkkimises ja internetiga manipuleerimises esirinnas olla

Maailm,
©Scanpix
Vene karu pole kunagi rahumeelne mõmmik olnud ega ole seda ka IT-ajastul. Pilt on illustratiivne.

Venemaa on arendanud välja väga keerulised häkkimistehnikad ja sotsiaalmeedia manipuleerimise meetodid, mille abil püütakse varastada konfidentsiaalset teavet ja tekitada kaost internetis, kirjutab The Telegraph.

Suurbritannia parlamendi luure- ja julgeolekukomisjoni äsjase raporti kohaselt viivad Vene häkkerid valitsuse toel läbi nn „häki ja lekita“ rünnakuid. Kui häkkerid on saanud ligipääsu vastavasse arvutisüsteemi, varastavad nad konfidentsiaalseid dokumente või laevad alla kellegi e-kirjade arhiivi.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Hiljem lekitatakse saadud teave internetti, näiteks sotsiaalmeedia või häkkerite poolt kontrollitud blogide kaudu. Seejärel suunatakse ajakirjanikud või poliitikud lekitatud teabeni, võimendades nii Venemaa salateenistuste haaret ja tekitades probleeme sihtmärgile.

Näiteks häkiti Ameerika Ühendriikide 2016. aasta presidendivalimiste ajal demokraatliku partei juhatuse (DNC) liikmete ning Hillary Clintoni kampaaniajuhi John Podesta meilidesse ning lekitati need internetti. Möödunud nädalal ütles Suurbritannia valitsus, et venelased kasutasid ilmselt samasugust meetodit ka eelmise aasta detsembris toimunud Ühendkuningriigi üldvalimiste ajal, avalikustades sadu lehekülgi varastatud tervishoiuameti e-kirju.

Raporti kohaselt kasutavad Venemaa häkkerid palju ka nn andmepüügi meetodit. Häkkerid veedavad tunde, uurides hoolega, kellega suhtlevad nende sihtmärgiks olevad ettevõtted ja organisatsioonid. Seejärel saadavad nad neile süütu sisuga e-kirju, ahvatledes kirja lugejat vajutama kirjas olevale lingile. Lingi kaudu saab sihtmärk logida sisse võltsitud veebilehele ja häkkerid on saanud oma valdusse tema kasutajanime ja parooli. Sellist meetodi kasutas Venemaa valitsuse Cozy Bear nimeline häkkerite grupp ka teabe saamiseks Ühendkuningriigi koroonaviiruse vaktsiini uuringute kohta.

Venelaste küberrünnakuid nimetatakse raportis „kübertegevuse eelpositsioneerimiseks“, mis tähendab, et häkkerid saavad teavet infrastruktuuride, näiteks elektrivõrgu kontrollimiseks.

Venelased on õppinud ka manipuleerima sotsiaalvõrgustikke teatud sõnumeid saatma. Sotsiaalmeedia mõjutamise kampaaniate raames luuakse libakontosid ja -gruppe, mis näevad välja nagu päris protestimeelsete või aktivistide kontod ja grupid. Nii loodetakse levitada sihtriigis teatud sõnumeid päris inimeste hulgas. Sotsiaalmeedia manipulatsioone kasutati näiteks 2014. aasta Šoti iseseisvusreferendumi ajal.

Venemaa valitsusega seotud ettevõte Glavset on tegelenud aastaid sotsiaalmeedia manipulatsioonidega. Ettevõte levitas näiteks libauudiseid Ebola puhangute kohta, sekkus 2016. aasta USA presidendivalimistesse ja on püüdnud organiseerida proteste USA-s.

Allikas: The Telegraph

5 commentsOn Venemaa üritab häkkimises ja internetiga manipuleerimises esirinnas olla

 • Avatar

  No tõesti ei ole üdini puna-kollase The Telegraph valesi kopeerida. DNC/Clintoni/Podesta andmeid EI HÄKITUD vaid need lekitati nn vilepuhuja poolt kes siis “ootamatult” Washingtonis oma kodu ees kuklalasuga tapeti. Sellest kirjutab lausa Wiki – https://en.wikipedia.org/wiki/Murder_of_Seth_Rich seda küll võtmes, et Seth Rich ei olnud asjaga seotud aga luuretega seotud isikud on teistel seisukohtadel. Lisaks keeldusid asjaosalised alguses oa servereid FBI-le uurimiseksanda ja kui uurijad kohtu abiga need kätte said siis selgus analüüsi käigus, et mingit häkkimist ei toimunud aga kõik lekitatu oli kopeeritud välisele kõvakettale.

  EI ole need “venelased” inglid aga igat asja ei ole ka mõtet nende kaela ajada.

  AINUKESED jõud kes sots-meediates manipuleerivad on Googel ja Facebook – PUNKT. Nendele juurdepääsu manipuleerimiseks venelastel lihtsalt EI OLE.

  • Avatar
   Kremli ööbik

   Väga üksikasjalik selgitus, nagu otse Peterburi trollivabrikust…mis operatsioon teil järgmiseks kavas on?

  • Avatar

   Reffi ööbikule – ka Eestis on valimistulemustega manipuleeritud ja seda ilma Kremli abita.
   Aga järgmisena on kavas näidata USA tulemuste analüüsi najal, et kas seal OMA saamatust on tore Kremli kraesse ajada.
   See tundub puna-bolsevike lemmik teema olema – ise keeratakse käkk kokku aga süüdi on Kreml – mõelge midagi uut välja – ufo-d kasvõi.
   Või härjapõlvlased – inimesed enam ei usu teie soppa, et iga asja taga on kreml.
   https://www.winterwatch.net/2019/11/podesta-emails-point-to-massive-voter-polling-fraud/

 • Avatar

  No tore lugu küll. Aga kas Inglismaa, USA jm “valged” jõud mitte sama ei tee? Julgen väita, et teevad ja mitte vähe(m). Antud raport/artikkel on samuti info op. Osa narratiivist. Milleks seda maalitakse?

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused