Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Venemaa üritab häkkimises ja internetiga manipuleerimises esirinnas olla

-
22.07.2020
Vene karu pole kunagi rahumeelne mõmmik olnud ega ole seda ka IT-ajastul. Pilt on illustratiivne.
© Scanpix

Venemaa on arendanud välja väga keerulised häkkimistehnikad ja sotsiaalmeedia manipuleerimise meetodid, mille abil püütakse varastada konfidentsiaalset teavet ja tekitada kaost internetis, kirjutab The Telegraph.

Suurbritannia parlamendi luure- ja julgeolekukomisjoni äsjase raporti kohaselt viivad Vene häkkerid valitsuse toel läbi nn „häki ja lekita“ rünnakuid. Kui häkkerid on saanud ligipääsu vastavasse arvutisüsteemi, varastavad nad konfidentsiaalseid dokumente või laevad alla kellegi e-kirjade arhiivi.

Hiljem lekitatakse saadud teave internetti, näiteks sotsiaalmeedia või häkkerite poolt kontrollitud blogide kaudu. Seejärel suunatakse ajakirjanikud või poliitikud lekitatud teabeni, võimendades nii Venemaa salateenistuste haaret ja tekitades probleeme sihtmärgile.

Näiteks häkiti Ameerika Ühendriikide 2016. aasta presidendivalimiste ajal demokraatliku partei juhatuse (DNC) liikmete ning Hillary Clintoni kampaaniajuhi John Podesta meilidesse ning lekitati need internetti. Möödunud nädalal ütles Suurbritannia valitsus, et venelased kasutasid ilmselt samasugust meetodit ka eelmise aasta detsembris toimunud Ühendkuningriigi üldvalimiste ajal, avalikustades sadu lehekülgi varastatud tervishoiuameti e-kirju.

Raporti kohaselt kasutavad Venemaa häkkerid palju ka nn andmepüügi meetodit. Häkkerid veedavad tunde, uurides hoolega, kellega suhtlevad nende sihtmärgiks olevad ettevõtted ja organisatsioonid. Seejärel saadavad nad neile süütu sisuga e-kirju, ahvatledes kirja lugejat vajutama kirjas olevale lingile. Lingi kaudu saab sihtmärk logida sisse võltsitud veebilehele ja häkkerid on saanud oma valdusse tema kasutajanime ja parooli. Sellist meetodi kasutas Venemaa valitsuse Cozy Bear nimeline häkkerite grupp ka teabe saamiseks Ühendkuningriigi koroonaviiruse vaktsiini uuringute kohta.

Venelaste küberrünnakuid nimetatakse raportis „kübertegevuse eelpositsioneerimiseks“, mis tähendab, et häkkerid saavad teavet infrastruktuuride, näiteks elektrivõrgu kontrollimiseks.

Venelased on õppinud ka manipuleerima sotsiaalvõrgustikke teatud sõnumeid saatma. Sotsiaalmeedia mõjutamise kampaaniate raames luuakse libakontosid ja -gruppe, mis näevad välja nagu päris protestimeelsete või aktivistide kontod ja grupid. Nii loodetakse levitada sihtriigis teatud sõnumeid päris inimeste hulgas. Sotsiaalmeedia manipulatsioone kasutati näiteks 2014. aasta Šoti iseseisvusreferendumi ajal.

Venemaa valitsusega seotud ettevõte Glavset on tegelenud aastaid sotsiaalmeedia manipulatsioonidega. Ettevõte levitas näiteks libauudiseid Ebola puhangute kohta, sekkus 2016. aasta USA presidendivalimistesse ja on püüdnud organiseerida proteste USA-s.

Allikas: The Telegraph