Venemaa väikerahvaste esindajad paluvad kirjas Riigikogu esimehele abi Kremli assimileerimispoliitika vastu

Maailm,
- Updated
©Scanpix
Krimm 2014. aastal – ukrainlasi ja krimmitatarlasi kutsutakse üles vastupanule. Pilt on illustratiivne.

Venemaa väikerahvaste esindajad, baškiiri, burjaadi, ersa, kalmõki ja tatari rahvusliikumiste aktivistid, pöördusid Riigikogu poole avaliku kirjaga, milles viitavad üha süvenevale assimileerimis- ja venestamispoliitikale Venemaal. Samuti on alustatud uue poliitiliste repressioonide lainega aktivistide ja põlisrahvaste rahvuslike organisatsioonide vastu.

Riigikogu esimehele Henn Põlluaasale adresseeritud kirjas on toodud välja mitmeid konkreetseid fakte, kuidas takistatakse rahvusliikumiste ja religioossete organisatsioonide tegevust ja kuidas piiratakse ebaseaduslikult nii sõnavabadust kui ka kogunemisvabadust, sekkutakse rahvusesinduste töösse ja represseeritakse väikerahvaste esindajaid.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kirja autorid juhivad Eesti poliitikute tähelepanu poliitiliselt motiveeritud kohtuotsusele, millega keelustati Baškortostani avaliku organisatsiooni tegevus, lisaks on dokumendis toodud välja terve hulk kohtuasju Tatari, Ingušsia, Kalmõki, Tšerkessia ja Burjaatia rahvuslike liikumiste liidrite vastu.

Eriliselt on rõhutatud läbipaistmatust järgmiste mõrvajuhtumite uurimisel: Aslan Žukov, Adõgee Khase aktivist – Tšerkessia noorteliikumine (2010), Muslim Khašagulgov, Ingušsia aktivist (2018); samuti on nimetatud Burjaatia inimõiguste edendamise organisatsiooni asutaja Jevgeni Khamaganovi mõrvakatset (2015) ning Inguššia aktivisti Rustam Lianovi inimröövi (2018).

Allkirjutanud mainivad ka põlisrahvaste keele kunstlikku marginaliseerimist koolihariduses, mis on sundinud aktiviste radikaalsemalt tegutsema.

Riigikogult palutakse:

1. mõista hukka Vene Föderatsiooni tahtlik põlisrahvaste poliitiliste-, kodaniku-, rahvuslike, religioossete ja kultuuriliste õiguste rikkumine;

2. tugevdada diplomaatilist survet Vene Föderatsioonile, eesmärgiga peatada põlisrahvaste assimileerimispoliitika;

3. juhtida erilist tähelepanu väga pakilisele vajadusele kaitsta põlisrahvaste keeli Vene Föderatsioonis ning taastada emakeeleõpe kooliprogrammides kohustusliku ainena;

4. nõuda rahvuslike aktivistide vastu suunatud tegevuse kohest lõpetamist ja poliitiliste vangide vabastamist;

5. kasutada kõiki olemasolevaid rahvusvahelisi, poliitilisi ja diplomaatilisi sanktsioonimehhanisme Vene Föderatsiooni vastu, et peatada inimõiguste ja vabaduste süstemaatiline rikkumine;

6. nõuda Vene Föderatsioonilt kohest Euroopa Nõukogu rahvusvähemuste kaitse raamkonventsiooni nõuandekomitee neljanda arvamuse (ACFC / OP / IV (2018) 001) rakendamist;

7. kohaldada erinevaid võimalikke sanktsioone, piiranguid ja kitsendusi Vene Föderatsiooni ametnike vastu, kes on seotud põlisrahvaste rahvusliikumiste represseerimisega nende arvamusavalduste ja tegevuse tõttu põlisrahvaste õiguste kaitsmisel;

8. toetada põlisrahvaste kõiki püüdlusi inimõiguste ning identiteedi, keele, kultuuri ja traditsioonide kaitsmisel;

„Pöördume eestlaste kui inimeste poole, kes teavad, kui karm hind on vabadusel. Teile ei ole vaja rääkida sellest, kui raske on seista vastu assimileerimispoliitikale ja võidelda julmade katsetega sulgeda kõigi suud või kuidas kõige aktiivsemad meist on pidevas tapmis- ja vangistamisohus. Eestlased on läbinud need eksamid oma hiljutises minevikus. Ning kui ajalugu meile tõesti midagi õpetanud on, siis seda, et kuritegusid ei tohi tolereerida ja oma põhimõtete ning väärtuste üle ei kaubelda. Ootame väga teiepoolset toetust ja solidaarsust!“ ütles pöördumise initsiaator Sõres Boljajen.

Dokumendi allkirjastasid:

Fauzija Bairamova, Krimmi tatarlaste Mejlise juht

Rafis Kašapov, Vaba Idel-Uural liikumise kaasasutaja

Sõres Boljajen, injazor, ersade vaimne ja poliitiline juht

Arkadi Garajev, represseeritud inimeste Kalmõki regionaalse fondi esindaja

Vladimir Khamutajev, rahvusliku liikumise Negedel juht / Burjaatia inimeste kongressi president

Baškorti avalik liikumine

Dmõtro Dorovskikh, Kubani aktivist

10 commentsOn Venemaa väikerahvaste esindajad paluvad kirjas Riigikogu esimehele abi Kremli assimileerimispoliitika vastu

 • Avatar

  Olgem realistid, teema sumbub täpselt samuti kui Estonia huku taasuurimise väljahüüdmine. Põlluaas mõnuleb oma soojas sitases mähkme sees. Räägib nagu Enn Eesmaa, st võib tundise viisi millegist jahuda, samas pärast ei saa keegi aru, mida üldse ütles või kas üleüldsegi midagi mõtles.
  Sooviks printsipiaalseid seisukohavõtte, mida ka täidetama hakatakse. Mullikesi on meile juba piisavalt puhutud.

 • Avatar
  to: Aja Lugu

  Indiaanlaste probleemiga pöördu Hispaania ja Brittide poole, Kanada asjus võta ka Prantslased ette…USA pole midagi teinud, USA on nende PRODUKT!

 • Avatar

  Venelased ise nimetavad ise väikerahvaid fašistiteks. Venelaste seisukoht on täis silmakirjalikkust ja kahepalgelisust. Samasugused on islamistid ja neegrid Euroopas , kes süüdistavad eurooplasi rassismis, olles samas ise kõige suuremad rassistid eurooplaste vastu. Neeger karjub “rassist, rassist…” ,venelane see vastu “fašist,fašist…” (teadmata ise, mida see täpselt tähendabki). Hoopis venelane ise on see kõige suurem fašist, kes tahab venelaste ülemvõimu ning teised rahvad on nende silmad madalamad. Siin võib tõmmata täpselt samasuguse paralleeli Hitleri Saksamaaga. Samuti pidas Hitler sakslasi ülemklassiks. Aga kuna täna Hitleri Saksamaad ei eksisteeri enam siis fašistlike röövvallutajate oht ohustab ainult ida poolt.

  • Avatar

   Ära tõmba mingit paralleeli venemaa ja Saksamaa vahel – need on kapitaalselt erinevad rahvad! Sakslane oli vähemalt siis ja on tänasenigi Siin poolkeral KÕIGE ARENENUM mass igal alal ja Venelane suur kompleksidega hädavares nii TEHNIKA KUI KEEMIA arengu poolest SIIS ja SIIANI!

   • Avatar

    Mendelejev siiski tegi midagi,kui keemiast rääkida.Aga levib arvamus,et peale II MS võidu pole neil maailamle midagi ette näidata.Kogu nende intelligents on võõramaa vereline.

 • Avatar

  kas venemaa peaks tegema samasugust lõimimispoliitikat nagu eestis on?

 • Avatar

  Eestis tuleb kõigepealt tegeleda REF-ide poolt finantsasutuste läbi rahva peal teostatud genotsiidiga ja siis vaadata, kuidas baškiirid ja kalmõkid elavad.
  Pisut seda pöördumist kohendades saab meie konteksti väga sobiva pöördumise.

  “Kohaldada erinevaid võimalikke sanktsioone, piiranguid ja kitsendusi Eesti vabariigi ametnike vastu, kes on seotud kodanike represseerimisega nende arvamusavalduste ja tegevuse tõttu kodanike õiguste kaitsmisel.”
  Päris õige- vot sellega tegelegegi.

 • Avatar

  “on toodud välja mitmeid konkreetseid fakte, kuidas takistatakse rahvusliikumiste ja religioossete organisatsioonide tegevust ja kuidas piiratakse ebaseaduslikult nii sõnavabadust kui ka kogunemisvabadust, sekkutakse rahvusesinduste töösse ja represseeritakse (väikerahvaste) rahvusriikluse esindajaid”. Väike kohendus ja saime tabava iseloomustuse EL kohta. Ja kui nüüd abipalve kõigis kaheksas punktis asendada VF EL-ga, siis olekski aeg allkirjad alla panna ja EL välistele riikidele laiali saata. Ise kirjutaksin kohe alla. Ja kas keegi veel väidab, et EL ei võrdu VF? Toetagem vabu rahvusi ja sõltumatuid rahvuasriike!

 • Avatar

  Huvitav kuidas USA-s selle assimileerumisega lood on?

  • Avatar
   Aleksander

   Kui mõni ajaloolane ei võrdleks pidevalt näppu ja m***i paistaks ta tunduvalt targemana. Üks on immigrantide riik nagu ka Austraalia, Kanada või Uus-Meremaa, teised on põlisrahvad oma põlisel maal. Ajaloolaselt oleks oodanud hoopis hala indiaanlaste saatusest USAs või Kanadas.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused