Viktor Orban ootab Euroopa Rahvapartei juhtidelt vabandamist Ungari kohta levitatud libauudiste eest

Maailm,
©Reuters/Scanpix
Ungari peaminister Viktor Orban.

Ungari peaminister Viktor Orban saatis Euroopa Rahvapartei (EPP) liikmesparteide juhtidele kirja, milles ta kirjutas, et ta ootab vabandamist neilt, kes on ühinenud Ungari kohta käivate libauudiste levitamisega.

“Tänan meie tõelisi liitlasi, et vaatamata meile avaldatud survele jäid nad tõele truuks ja hoidsid meie poole. Ja nendelt, kes tegeliku info puudumise või truualamlikkuse tõttu ühinesid võltsuudiste levitamisega, ootan, et nad vabandavad ungarlaste ees ja teevad vastavad järeldused,” tsiteeris pressiesindaja Bertalan Havasi peaministri ja Fideszi liidri sõnu.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Viktor Orbani sõnul on käimas enneolematu kooskõlastatud rünnak ja desinformatsioonikampaania Ungari vastu. Ta rõhutas, et nii teda kui ka tema valitsetavat riiki on varem ebaõiglaselt rünnatud, kuid praegune rünnak on “kõige jultunum ja küünilisem”.

“Väideti, et parlament suleti, kuigi see koguneb regulaarselt, ja on tuliste arutelude koht. Samuti väideti, et ma võtsin endale piiramatu võimu. Vahepeal on juhtunud vastupidine: parlamendi volitused on laienenud valitsuse kahjuks,” ütles ta, osutades, et parlament võib erakorralise olukorraga leppida või erakorralised meetmed tagasi võtta.

See puudutab 30. märtsil vastu võetud kaitsemeetmeid koroonaviiruse suhtes, mille kohaselt võib valitsus hädaolukorras “peatada teatud seaduste kohaldamise, loobuda seaduste sätetest ja võtta muid erakorralisi meetmeid, et tagada kodanike elu ja tervis, õiguskindlus ja rahvamajanduse stabiilsus”.

Viktor Orban avaldas kahetsust, et mitte ainult ametlikud poliitilised vaenlased, vaid ka mõned EPP poliitikud levitasid Ungari kohta võltsuudiseid.

“EPP president Donald Tusk jõudis nii kaugele, et tõmbas paraleele meie ja Natsi-Saksamaa režiimi toetaja ja ideoloogi Carl Schmitti vahele,” märkis Orban.

Peaminister viitas ka tõsiasjale, et Euroopa Parlamendi liikmed väljendasid 17. aprillil resolutsioonis “tõsist muret” seoses Ungari valitsuse otsusega “pikendada riigis erakorralist seisukorda määramata ajaks, lubada tähtajatu demokraatlike õiguste peatamine dekreediga ja nõrgendada parlamentaarset järelevalvet kriisi üle.” Samuti kutsusid nad Euroopa Komisjoni üles kiiresti hindama, kas võetud meetmed olid kooskõlas ELi lepingutega, ja “kasutama selle raske ja püsiva rikkumise heastamiseks kõiki olemasolevaid EL-i vahendeid ja sanktsioone, sealhulgas eelarvesanktsioone”.

Samal ajal on Euroopa Komisjon – nagu Orban märkis – analüüsinud Ungari õigusakte ja jõudnud järeldusele, et need ei sisalda mingeid rikkumisi ja rünnakud on seega alusetud.

“Lastes resolutsiooni sisuliselt valed sisse kirjutada, tegid Euroopa Parlamendi liikmed endast ja oma institutsioonist naljanumbri. (…) Tehtud kahju on raske heastada,” rõhutas peaminister.

Ta lõpetas oma kirja sõnadega: “Me ei saa lubada oma poliitiliste oponentide ümberkohandatud õigusriigi põhimõtteid ja degenereerunud ühised väärtusi muuta poliitiliseks tööriistaks. Peame varsti otsustama, kas lubame meid lõhestada ja jätkame endi nõrgestamist või me ühendame pingutused ja jääme Euroopa juhtivaks konservatiivseks poliitiliseks jõuks. Soovin eelseisval väljakutseperioodil teile palju jõudu ja tarkust.”

Valitseva Ungari Fideszi liikmesus EPP-s peatati 2019. aasta märtsis. Donald Tusk kirjutas 1. aprillil EPP liikmetele saadetud kirjas, et praegu on esmatähtis võitlus koroonaviiruse pandeemia vastu, kuid varsti saabub aeg, mil nad peavad mõtlema oma positsioonile Fideszi sellest grupist väljaarvamise osas. Seejärel teatas ta nädalalehele Spiegel antud intervjuus, et Viktor Orban olevat alates pagulaskriisist juhtinud erakorraliste meetmete abil ning kasutavat oma võimu laiendamiseks rändehirmu ja nüüd ka koroonaviirust.

Allikas: Radio Maryja

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused