Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

WHO: liiga palju riike liigub pandeemia tegelemisel vales suunas

14.07.2020
Koroonaviiruse epitsenter on nihkunud Ameerikasse. Pilt on illustratiivne.
© Scanpix

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) hoiatas esmaspäeval, et liiga palju riike liigub koroonaviiruse pandeemiaga tegelemisel veel vales suunas ning mingit naasmist “vana normaalsuse” juurde lähiajal oodata ei ole.

Pärast seda, kui laupäeval anti WHO-le teada 230 000 uuest COVID-19 nakatunust, ütles ÜRO terviseagentuur, et pandeemia muutub vaid hullemaks, juhul kui inimesed ei pea kinni põhilistest nõuetest nagu füüsilise vahemaa hoidmine, kätepesu ja maskikandmine.

WHO juht Tedros Adhanom Ghebreyesus hoiatas, et riike, kes on liikumispiirangutest loobumas, on tabanud viiruse leviku suurenemine, sest nad ei järginud tõestatud meetodeid riski vähendamiseks.

“Tahan olla teiega otsekohene: mingit naasmist “vana normaalsuse” juurde lähimas tulevikus ei toimu,” ütles Ghebreyesus esmaspäeval virtuaalsel briifingul. “Ütlen otse välja: liiga paljud riigid liiguvad vales suunas. Viirus on rahvavaenlane number üks, kuid paljude valitsuste ja inimeste tegudes see ei peegeldu.”

Ta ütles, et riigijuhtide saadetud segased sõnumid õõnestavad usaldust.

Kui valitsused ei suuda kokku panna kõikehõlmavat strateegiat, mis peataks viiruse leviku ning kui inimesed ei pea kinni peamistest tervishoiunõuetest, “…liigub see pandeemia edasi vaid ühes suunas”, ütles Ghebreyesus. “See läheb aina hullemaks ja hullemaks.”

Alates puhangu algusest möödunud aasta lõpul Hiinas on uue koroonaviiruse tagajärjel surnud maailmas ligi 570 000 inimest ning nakatunuid on umbes 12,9 miljonit, selgub AFP ametlikele allikatele tuginevast statistikast.

“Kuigi ööpäevane surmajuhtumite arv on suhteliselt stabiilne, on muretsemiseks palju põhjust,” sõnas Ghebreyesus. Ta ütles, et maailmas on neli võimalikku stsenaariumit.

Need on: riigid, kes reageerisid kiiresti ning vältisid suuri viirusepuhanguid, riigid, kes said suured viirusepuhangud kontrolli alla, riigid, kes leevendasid piiranguid ja liiguvad tagurpidikäigul ning riigid, kes on siiani intensiivses nakatumiste faasis.

WHO peadirektori sõnul on viiruse epitsentriteks praegu Põhja- ja Lõuna-Ameerika. (BNS)