Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Maksudega segadust kui palju: ole ettevõtja või mitte, peaasi, et töö saab tehtud

-
06.12.2019
© UU

Portaal Geenius kirjutas 3. detsembril, et sularahas tasu maksmisel peab ka tööandja maksude peale mõtlema, päev hiljem aga kirjutati samas Bolti näitel, et ei pea.

“Kui mul käib abimees, keda ma paar päeva kasutan, siis sõlmin ma temaga suulise käsunduslepingu ja annan lõpus kokku lepitud summa. Maksud selle pealt peab maksma tema. Kui ta seda ei tee, rikub ta seadust, aga see ei ole minu probleem,” kirjutas rahandusminister Martin Helme. Ka tõepoolest pole eraisikuna teiselt eraisikult käsunduslepinguga teenust hankides maksude pärast vaja muretseda või siiski on?

Asi on rohkem kui segane. Kui eraisikust tööandja võtab endale eraisikust töötaja, tuleb töötamine registreerida maksuameti töötamise registris ning töötajale tehtud väljamaksed tuleb deklareerida ja maksud tasuda, rääkis MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi.

Kui aga tegu on võlaõigusliku teenuse osutamise ehk käsunduslepinguga – nagu Helme väitel tema olukorras -, siis tekib tulumaksukohustus töötajal endal. Samas tuleb aga sotsiaalmaks tasuda siiski tööandjal – ning temal tuleb pidada kinni ka kogumispensioni makse.

“Seega – ka eraisikust tööandja ja eraisikust töötaja suhte puhul on maksude tasumise kohustus tööandjal,” rääkis MTA maksude osakonna juhataja.

Olukord on teine siis, kui inimene, kellelt teenust ostetakse, on füüsilisest isikust ettevõtja (FIE). Samuti on just selliste olukordade tarbeks loodud võimalus teha endale ettevõtluskonto, mille kaudu saab eraisik teistele eraisikutele teenuseid ning nii ettevõtetele kui eraisikutele kaupu müüa (ent mitte ettevõtetele teenuseid pakkuda, et vältida maksudega nihverdamist).

Järgmisel päeval oli aga jutt hoopis teine. Üks Geeniuse lugeja kirjeldas juhtumit, kus sõitis Boltiga, meilikasti saabunud “arve” väljastaja kohal oli aga eraisiku nimi ja isikukood. Ettevõtluskontot juhil maksuameti registri andmetel polnud.

Selgub, et Bolti juht makse tasuma ei epa, sest taksoveoteenuse kasutamisel ei teki tööandja-töötaja suhet ning sõitjal pole vaja muretseda maksudeklaratsioonide esitamise pärast.

Ta selgitas, et oma olemuselt on Bolti kaudu taksoveoteenuse pakkumine ettevõtlus, mistõttu peavad teenust pakkuvad juhid ise tagama, et nad on kas registreeritud ettevõtjana (FIE või äriühingu vormis) või kasutavad ettevõtluskontot.

“Ka FIEna registreerimata inimene saab oma ettevõtlustulu ise tuludeklaratsioonis deklareerida ning õigesti maksustada,” ütles Liivamägi veel.

BOLT-i PR-juht Karin Kase rääkis, et Bolti juhid võivad teenust pakkuda erinevate ettevõtlusvormide all.

Seega on selle kõigega palju segadust ning mõlemal juhul on tegemist käsunduslepinguga ja nii takso kui ehitamise puhul võib teenuse osutaja olla ettevõtja ja võib ka mitte olla. Lepingu sisu sellest ei muutu, tööd peab samamoodi tegema.