Mart Helme väitele ei olnud isegi Andrus Ansipil midagi vastu vaielda

Siseminister Mart Helme lõpetab oma haldusalal rahvusriiklust ohustavad tegevused.

Eesti Televisiooni viimases “Valimisstuudios” Euroopa Parlamendi valimiste eel väitlesid eile õhtul kaheksa erakonna esinumbrid. Teemadeks olid suhted Venemaaga ning majandus- ja keskkonnapoliitika, mis kerisid tuure üles saate lõpusekunditeni välja.

Rääkides Euroopa ühtsusest, olid kõik saatekülalised nõus sellega, et peab säilima põhimõte, kus kõik riigid peavad otsusele jõudma konsensuslikult, sest ainult nii saab tagada selle, et väiksemate riikide huvidest ei sõideta üle.

EKRE esinumber Mart Helme leidis samas, et see konsensus kipub aeg-ajalt pealepressituna tulema.

“Konsensus on tore, seda on kogu aeg taga aetud Eurooa Liidus, aga see on sageli välja pressitud. Nii mõnigi riik pigistab nina kinni: hea küll, ma saan sellega kuidagi elada. See on selline poolvägistamise konsensus, aga kui see kaob, siis oleme paari suure riigi huvide meelevallas, nii et selle poole peab püüdlema nii või teisiti,” rääkis Helme.

Reformierakonda esindav Andrus Ansip lasus selle epale, et “kõlab küll ulmeliselt, aga saabunud on esimene kord, mil ma pean Mart Helme seisukohaga nõustuma, et sageli on konsensusel väljapressimise maik man. Ent alternatiivi konsensuslikele otsustele ei näe ka tema.

Paljude meelest oli eredaimaks näiteks vajalikust Euroopa ühtsusest see, kui raskustesse sattunud Kreekale rahaliselt appi tõtati ning nüüd tehtaks sama ka Itaalia puhul, kui vaja. Helme tõi aga esile, et Itaalia majandus on Kreeka pisikesest majandusest 6-7 korda suurem, mistõttu ei oleks selle päästmine nipsust võimalik, ilma et kogu Euroopa sellest ka ise majanduslikult põlvili ei oleks.

Kommentaarid