Mart Järvik avas mädapaise ja nüüd on kogu ilm saasta täis

Eesti, Uudised,
- Updated
©Scanpix

Nüüd, kui endine maaeluminister Mart Järvik on oma alluvuses tegutsevate ametkondade üle kontrolli tehes avanud mädapaised ning selle eest sattunud olukorda, kus ta ametist vabastati, on mäda laiali jooksmas ning selle märkamisest ei pääse ka poliitilised oponendid ühes peavoolumeediaga. Talunikud tunnistavad, et PRIA-s ja VTA-s on asjad aastaid korrast ära olnud ning käib pidev mõnitamine.

„See pole õige, et ta [Järvik] sai pähe asjadesse sekkumise eest. Tegelikult pidanuks rohkem sekkuma, sest PRIA ja VTA asjad on kontrolli alt väljas ja seda juba aastaid.” Sellist arvamust väljendasid mõned Eesti Päevalehega ühendust võtnud talunikud. Ja ajaleht ei pääsenud selle teema käsitlemisest. Talunikud räägivad suu puhtaks, ja ennäe imet, olles Järvikut kaasa kangutanud ja temast lahti saanud avaldab Delfi nüüd selle kõik uues valguses ära!

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

„Tootjatena võime vastasel juhul paela kaela panna, VTA ja PRIA teeksid meie elu põrguks,” ütles üks ajakirjanik Kärt Anveltiga kohtunud põllumees.  „Räägin oma nime all ja kõigest teile lennujaamas, kui perega Eestist lahkun,” lisas teine. „Tahaksin, et asi muutuks, aga jõud ei hakka peale,” oli kolmas valmis käega lööma. „Saan hakkama ka toetusteta – ma pole näiteks kunagi saanud investeerimistoetust –, aga see, kuidas meid vaimselt mõnitatakse, ei ole lihtsalt normaalne.”

Pikas loos tuuakse hulk konkreetseid näiteid.

Esimene näide. Talunik otsustas katsetada uusi kultuure ja ostis mitmekümne tuhande euro eest seemneid. Ühte liiki pole Eestis kunagi kasvatatud, tema otsustas proovida. PRIA ametnik tuli seda põllulapikest augustis kontrollima. Paraku polnud seeme selleks ajaks veel tärganud – eelmise aasta põud andis tänavu kevadel ja suve alguses paljudes kohtades tunda. Kui sama ametnik mõni aeg hiljem uuesti tallu tuli, näitas talunik talle selleks ajaks juba tärganud kultuure. Kontrollijat need ei huvitanud, raportisse jäi kirja varasem olukord ja talunik usub, et aasta lõpus ootab teda kopsakas trahv. „Külvasime puhta tuha sisse. Seeme tärkas hiljem, kui linnaametnik tahtis. Aga sügis oli sellele kultuurile sobilik ja lõikasime puhast kulda,” tõdes talunik.

Praegu söövad loomad laudas seda kulda ja kiidavad ega aimagi, et selle kasvatamise eest peab pererahvas trahvi maksma.

Teine näide. Ühes laudas sündis vasikas. Veterinaararst käis hommikul laudas ja teatas sellest ka VTA-le. VTA ametnik tuli õhtul lauta ja tegi talunikule ettekirjutuse, et vasikas on märgistamata. Vasika märgistamiseks olnuks tegelikult aega 20 päeva, peale selle neli päeva sünnist teatamiseks. „Ega muidu polegi hullu, aga üks ettekirjutis tähendab 100 000-eurose toetuse juures 5000 euro äravõtmist,” nentis loomapidaja. Ta lisas, et üldjuhul ei julgeta tehtud ettekirjutusi vaidlustada.

Kolmas näide. PRIA toetuste abiga ehitatakse üles suur laudakompleks. Enne toetuse väljamaksmist tehakse põhjalik kontroll, kruvidki loetakse üle. Kõik tundub korras olevat. Siis teatab ametnik: lauda profiilipleki toon pole see, mis projektis ette nähtud. Talunikule vormistatakse sanktsioon. Raha ta küll saab, kuid projektis algul lubatust vähem.

Neljas näide. Ükskord lendasid viis ametnikku ühe taluniku lambakarja kontrollima. Ülelugemine läks sassi. Lammastele tehti sinine triip, et aru saada, kes on loetud. Jälle läks sassi. Lammas sai juurde punase triibu. Ikka läks sassi. Mõned lambad said veel rohelise triibu. Tagajärg: järgmisel päeval oli paarkümmend nurisündi ja sama palju tallesid tallati ära. Talunikud küsivad: kas peaksime oma karja kutsuma ka loomakaitsjad?

Absurdne on seegi, et talunikud ei tohi pärast 1. septembrit enam loomi karjatada. „See tuleneb määrusest,” selgitas üks talunik. „1. septembriks peavad karjamaad olema puhtaks söödud. Aga mida nad siis 2. septembril söövad? Ilma vaadates peaksid loomad praegu olema veel karjamaal, aga meil on nad laudas, et me trahve ei saaks. Määrust ümber ei tehta.”

Aga siis tulevad president ja teised kaarnakarjana pahatahtlikke, laisku või lihtsalt rumalaid ametnikke kaitsma, ilma asjasse süüvimata. Selline ongi tase?!

Lisaks sellele, et kannatab meie maaelu ja põllumajandus, tehti liiga Mart Järvikule isiklikult. Nagu on öeldud, küsis Järvik õigeid asju, aga tegi seda veidi valesti. Igatahes on tänu Mart Järvikule hakatud üle vaatama nii PRIA, VTA kui ka teiste ametkondade tegevust ja selle tagajärgi.

UU

2 commentsOn Mart Järvik avas mädapaise ja nüüd on kogu ilm saasta täis

 • Avatar

  @Siim Kobin – ja sinu nimi on loomulikult otse ID kaardi pealt võetud!!!
  Olen pikalt maininud, et EV ministeeriumites ja allasutustes (erit VTA ja PRIA) peaks KAPO ühe korraliku kontrolli läbi viima.
  Nendes on juurdunud kõvasti ringkäendus ja moodne nomenklatuur – huvitav kas KAPOt huvitab riiki õõnestav tegevus?
  Kas mäletan valesti või oli kirjas, et nii SISE kui ka VÄLISvaenlased!!!

 • Avatar
  Margus Peterson

  vta-s ja pria-s olla asjad korrast ära? aga võib-olla olid nad täiesti “korras”? kõik oleneb sellest, kummalt
  poolt medalit vaadata. sest igal medalil on kaks külge. vähemalt. aardla poldri lugu juba meelest lännu? tõestan,
  et pria-s oli pea 10 ja rohkem aastat tagasi ühe toetuse liigiga miljoneid, kui mitte kümneid miljoneid kroone
  täiesti pommikindlalt vasakule kantida.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused