Uued Uudised

Vähesed tahavad teada, mida rääkis Tsahkna Rubiole. Kõik tahaksid teada, mida rääkis Rubio Tsahknale

VALITSUSE KINNITAMINE RIIGIKOGUS. MAREK REINAAS JA MARGUS TSAHKNA

Eesti kallutatud peavoolumeedia ei rahulda enam kuidagi poliitikahuviliste infonälga, keskenduses vaid valitsuse poliitilise agenda edastamisele. Seega saab Eesti kodanik neilt teada ainult destruktiivse äärmusliberaalist välisministri Margus Tsahkna mõttetut juttu, mitte aga äsja maailma muutma asunud Ameerika Ühendriikide välisministri sõnu, mis huvitab inimesi kordades rohkem.

Ainus põhjus, miks Tsahkna sõnu on mõtet lugeda, on see, et siis saab teada, kas kahte peavooluerakonda juhtinud ministrist poliitik on juba asunud oma värvi muutma, nagu paljud liberaalid asjaoludest tingitult teevad. Kuigi Tsahkna on öelnud, et peab häid suhteid USA-ga oluliseks, on ta siiski äärmusliberaal, kes on alati toetanud Bidenit ja demokraate, ta on esindanud Trumpi-vaenulikku poliitikat ja on endiselt Brüsseli padupunarohelise poliitika andunud jünger.

Seetõttu tahab poliitikahuviline teada, mida ütles Ameerika Ühendriikide välisminister Marco Rubio paduliberaal Tsahknale, kui too viimaks tema jutule pääses. Esimeses telefonikõnede raundis vestles Rubio küll Läti ja Leedu välisministritega, kuid mitte Tsahknaga, mille kohta on viimane väitnud, et kalender läks sassi.

BNS-i uudis igatahes räägib aferistlikku välispoliitikat ajava Tsahkna juttu, kuid varjab Marco Rubio sõnu. Võib arvata, et Trumpi administratsioon teab täpselt, kui mõnitavalt Trumpi-vaenulikud on olnud  Reformierakonna valitsused ja sellistega eriti suhelda ei taheta.

Sama teema võttis kolmapäevases Riigikogu infotunnis üles EKRE fraktsiooni saadik Rain Epler oma küsimuses peaminister Kristen Michalile.

“Ma tahtsin küsida laiemalt selle kohta, milline on teie hinnang täna Eesti ja Ameerika Ühendriikide suhetele. Ja ma olen pisut murelik ja põhjendan seda, miks ma olen murelik. Uudis kas või sellest, et meie välisministril, erinevalt Läti ja Leedu välisministritest, tekkis kalendrikonflikt ja ta ei saanud Ühendriikide välisministriga esialgu rääkida, lõpuks ta selle vestluse siiski pidas.

Kui ma vaatasin selle vestluse kajastust, siis see kajastus oli minu arust pisut ühepoolne. Kui tavaliselt peetakse vestlusi, siis räägitakse sellest, mida ka teine pool ütles või ütlemata jättis. Tsahkna vestluse kajastus oli selline, nagu ta oleks rääkinud automaatvastajaga, et ta pressiteade kirjeldas seda, mida rääkis Tsahkna, ja ei olnud sõnagi selle kohta, kas Rubio kohal oli ja ka midagi rääkis.

Noh, Kaja Kallas, tõesti, täna ta on Euroopa esindaja, aga siiski ei saa tema Eesti juuri unustada, tema on öelnud ise, et raske on USA administratsiooniga kontakti saada. Siis veidi hiljem ilmus teade, et ta rääkis Rubioga, aga taas, kajastus oli sarnane selle Tsahkna kajastusega, et Kallas rääkis Rubiole justkui erinevaid asju, aga kuskilt ei ilmnenud, kas vastaspool oli selles kõnes või ei olnud.”

Sõja alguses oli Tsahkna sees äris, mis tarnis Ukrainale välihaiglaid, seega teenis ta sõja pealt. Nüüdki räägib ta Ukrainast loosungite keeles, seda juttu on sadu kordi kuulda olnud.

 

Tsahkna: õiglane rahu Ukrainas muudab USA ja Euroopa tugevamaks

TALLINN, 28. jaanuar, BNS –Välisminister Margus Tsahkna pidas teisipäeval esimese telefonivestluse USA välisministri Marco Rubioga, milles ta õnnitles teda ametisse nimetamise puhul ja väljendas valmisolekut tihedaks koostööks mõlema riigi huvide ja Atlandi-üleste suhete tugevdamise nimel.

Välisministrid kõnelesid Eesti ja Ameerika Ühendriikide poliitilisest, majanduslikust ja julgeolekukoostööst, globaalsetest julgeolekuväljakutsetest ja Venemaa agressioonist Ukraina vastu.

“Ukraina võit Venemaa algatatud julmas ja põhjendamatus agressioonisõjas tugevdaks nii Euroopa kui USA julgeolekut, aga ka majandust,” ütles Tsahkna ja lisas, et seetõttu on oluline ühelt poolt jätkata Ukraina sõjalist toetamist, teisalt aga võtta Venemaalt majanduslikud vahendid sõja jätkamiseks, seda muu hulgas läbi Venemaa naftatulude vähendamise. “Venemaa majandusel läheb juba praegu väga halvasti. Ukraina võidu toob lähemale see, kui majanduslikku survet veelgi tugevdame.”

Transatlantilistest suhetest kõneldes rõhutas Tsahkna, et autoritaarsete režiimide üha strateegilisemaks muutuvale koostööle ja kõigile teistele demokraatliku maailma ees seisvatele väljakutsetele edukalt vastu seismiseks tuleb Euroopal ja Ameerika Ühendriikidel kokku hoida.

“Venemaa agressioon ja Põhja-Korea sõdurite kaasamine sõjategevusse Euroopa pinnal tõestab, et julgeolek Põhja-Ameerikas, Euroopas ja Vaikse ookeani piirkonnas on tihedalt seotud,” ütles Tsahkna. “Venemaa ja teda sõjategevuses toetavate partnerite omavahelise koostöö halvamine on oluline kogu demokraatliku maailma julgeoleku jaoks.”

Välisminister meenutas telefonivestluses ka kohtumist Rubioga Washingtonis ajal, mil ta oli Eesti kaitseminister. Kaitseteemadest kõneldes ütles Tsahkna, et Eesti võtab enda kaitsmist äärmiselt tõsiselt ja valitsus on võtnud eesmärgiks kaitsekulutuste tõstmise 5-protsendini SKP-st. Ühtlasi tunnustas Tsahkna USA senist panust Eesti julgeolekusse.

Telefonivestluses arutati ka majanduskoostöö edendamist Eesti ja USA vahel, seda eriti energiavaldkonnas.

Exit mobile version