Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Valitsus astus aktsiisipoliitikaga ämbrisse, kuid ei soovigi pange jala küljest eemaldada

-
17.04.2018
Alkohol on tervistkahjustav toode, kuid temaga läbimõtlematult võitlemine hoopis lisab probleeme.
© Postimees/Scanpix

Ilmselt pole see enam kellelegi saladus, et riigi aktsiisipoliitika on umbe jooksnud, küsimus on nüüd pigem sellest järelduste tegemises.

Rahandusministeerium tunnistas sel nädalal kevadise majandusprognoosi esitamise käigus, et lootused selle ja järgneva aasta aktsiisituludele olid liiga optimistlikud ja neid tuleks 100 miljoni võrra allapoole lasta. Piirikaubandus jätkab endiselt riigieelarve kummitamist, sest Läti-reiside tõttu laekub aina vähem tubaka-, kütuse- ja alkoholimakse. Sellele lisandub tulemata käibemaks, soomlaste alkoreiside vähenemine ja veel teisigi kaastegureid.

Aga seda kõike me ju teame ja see ei vaja ülekordamist — võimulolijad astusid aktsiisipoliitikaga ämbrisse, kuid ei soovigi sellele arvestatavat tagasikäiku anda.

Huvitav on hoopis see optimistlik toon, mis väljendus IRL-ist pärit rahandusminister Toomas Tõniste ja tema ametnike jutus. Majandus pidavat elavnema, eksport kasvama, inimesed paremini elama hakkama — ainult et üks paha asi on, aktsiisilaekumiste prognoosi tuleb pidevalt alandada. Ja raha ikka ei jätku, ei sünnitusosakondade säilitamiseks ega paljudeks muudeks tähtsateks kulutusteks.

Eriti imelikuna tundub Postimehe vahendatud rahandusministeeriumi ametniku Sven Kirsipuu arvamus: “Kunagi peab piirikaubandus stabiliseeruma, kuna kõik eestlased ei hakka Lätis käima.”  Nii et lasemegi olukorral piirikaubanduses stabiliseeruda, anname lätlastele osa oma tuludest lõplikult ära ja elame siis uue reaalsuse järgi, üritamata eestlaste raha oma riigieelarvesse tagasi tuua? Ehk siis kapitulantlik elu pärast viinaralli lae saavutamist?

Kui jälgida kogu rahandusministeeriumi optimistlikku prognoosi, siis tundub, et aluseks on võetud ikkagi Rõivase ajast meelde jäänud Exceli tabelid, mida peetakse mistahes reaalselt kraavi minevast vankrist kindlamaks prognoosiks — no see vanker ei tohi ega saa külili minna, sest suur ja tähtis tabel ütleb, et ta peab ratastele jääma!

Optimism on õige ja optimistlikud inimesed toredad, aga ka sellega ei maksa liiale minna, sest katastroofi saabudes kõlanud võidurõõmus: “Kõik on hästi!” enam reaalsusele ei viita!