Uued Uudised

Valitsus langetab alkoholiaktsiise ja viib eelarve tasakaalu

Valitsus tegi eelarvearutelus esimesed konkreetsed sammud ning otsustas täna, et alates 1. juulist langeb nii kange kui ka lahja alkoholi aktsiis 25 protsenti.

Rahandusminister Martin Helme sõnul otsiti maksumaksja raha tõhusamaks kasutamiseks riigieelarvest võimalikult palju kokkuhoiukohti ning alkoholi aktsiisi langetamises suudetigi kokku leppida. „See oli ka üks osa koalitsioonileppest, kõik erakonnad lubasid enne valimisi langetada alkoholi aktsiise,“ ütles Helme.

Aktsiiside 25-protsendiline langetamine tähendab näiteks pooleliitrise ja viieprotsendilise alkoholisisaldusega õllel koos käibemaksuga 12,69-sendilist hinnalangetust. Pooleliitrine pudel viina, alkoholisisaldusega 40 protsenti, hakkab koos käibemaksuga maksma vähem 1,5 eurot.

„Kui Riigikogu seaduse omalt poolt vastu võtab, siis lubab Tallink langetada hindu koheselt alates 1. juulist 2019, päeva esimese laeva väljumisest,“ teatas valitsuse otsuse peale Tallink Grupi juhatuse esimees Paavo Nõgene ajakirjanduses.

Riigieelarve strateegias lepiti ka kokku, et pensionäride tulumaksuvabastust suurendatakse 50 euro võrra ning et erakorraline pensionitõus seotakse pensioni teise samba vabatahtlikuks muutmisega.

Martin Helme kinnitusel lepiti kokku ka selles, et riigikaitsekulud püsivad kaks protsenti SKPst, lisaks säilivad riigikaitseinvesteeringud praeguses mahus. „Ka teadusrahastus ei lange järgmistel aastatel, et Eesti majandus oleks targem ja produktiivsem,“ ütles rahandusminister.

Peaminister Jüri Ratas ütles ERR-ile, et riik plaanib oma tegevuskulusid mujal kokku tõmmata, kuid selle juurde jõutakse lähemalt sügisel tuleva aasta eelarvet tehes. Ratase sõnul otsustas valitsus, et tubakaaktsiis tõuseb ka edaspidi, kuid tõus saab olema laugem kui algselt plaanitud.

Samuti plaanib valitsus muuta riigieelarve seadust – kui praegu kehtiva seaduse kohaselt peab eelarve olema tasakaalus mitme aasta lõikes, siis aastast 2021 peab iga eraldi aastane eelarve olema tasakaalus, rääkis rahandusminister Martin Helme.

Ta lisas, et sel moel tehakse eelarve paindlikumaks ning võetakse ära kohustus, et eelmiste aastate miinus tuleb kohe katta samas ulatuses reservi suurendamisega.

Helme sõnul on pikem eesmärk viia riigieelarve tasakaalu tagasi ning jutud sellest, et hakkame Eestist Kreekat tegema on algusest saadik olnud paanika külvamine ja vale.

Exit mobile version