Andres Raid: millised näevad välja erinevad Lääne majandusmudelid

Satiir, Varia,
©Uued Uudised
Maaelu ei saa rajada linnalastest loomakaitsjate utoopilistele ideedele. Pilt on illustratiivne.

“Pandeemia on haaranud keeled ja meeled, ometi pakub idamaine arusaam kriisist kahte hieroglüüfi, milledest üks tähistab ohtu ja teine …võimalust. Äkki oleks kasulik üle vaadata majandusmudelid ja teha järeldused ning kavandada sammud edaspidiseks?!

Lõpetaks äkki nordikad ja pühenduks millelegi, mis tegelikku tulu tõotaks?

Kunagi, suhteliselt ammu, arutlesime ühe rahvusvahelise seltskonnaga majandusmudelite üle, sest ajast on säilinud ka mõned ülestähendused.

Kuidas toimivad erinevad majandusmudelid?! Imelihtne:

Kristlik demokraatia:
Teil on kaks lehma, teie naabril mitte ühtegi. Te jätate ühe lehma alles ja kingite teise oma vaesele naabrile. Pärast te kahetsete seda.

Sotsialism:
Teil on kaks lehma, teie naabril mitte ühtegi. Valitsus võtab teilt ühe lehma ära ja annab teie naabrile. Teid sunnitakse kolhoosi astuma, et teie naabrit loomapidamisel aidata.

Sotsiaaldemokraatia:
Teil on kaks lehma, teie naabril mitte ühtegi. Teil on süümepiinad, kuna olete edukas. Te valite valitsusse isikud, kes teie lehmad maksustavad. Te olete sunnitud ühe lehma maha müüma, et jõuaksite makse maksta. Valitsus ostab selle raha eest ühe lehma ja annab teie naabrile. Tunnete ennast kohe parema ja õiglasemana.

Demokraatia:
Teil on kaks lehma, teie naabril mitte ühtegi. Ja mis siis?

Kommunism:
Teil on kaks lehma, teie naabril mitte ühtegi. Võimud konfiskeerivad teie lehmad ja müüvad teile piima. Seisate tundide kaupa piima järjekorras.  See on vahepeal hapuks läinud.

Kapitalism:
Teil on kaks lehma. Te müüte ühe maha ja ostate pulli, et karja luua.

EL-i  bürokraatia:
Teil on kaks lehma. EL konfiskeerib mõlemad, tapab ühe ja lüpsab teist, maksab teile kahjutasu ning valab piima merre.

Ameerika ettevõte:
Teil on kaks lehma. Te müüte ühe maha ja liisite selle tagasi. Te asutate aktsiaseltsi ja sunnite mõlemad lehmad neli korda rohkem piima andma. Te imestate, kui üks ära sureb. Te väljastate pressiteate, kus teatate, et vähendasite kulusid 50% võrra. Teie aktsiad kerkivad.

Prantsuse ettevõte:
Teil on kaks lehma. Te streigite, kuna tahate kolme lehma. Te lähete lõunale. Elu on ilus.

Jaapani ettevõte:
Teil on kaks lehma. kaasaegseima geenitehnoloogia abil vähendate te lehmad kümnendikule algsest kasvust ja panete 20-kordselt piima andma. Siis teete lõbusa lehma-multika, nimetate selle lehmamoniks ja müüte seda üle kogu maailma.

Saksa ettevõte:
Teil on kaks lehma. Kaasaegseima geenitehnoloogia abil muudate lehmad selliseks, et kõik on blondid, kaanivad suurtes kogustes õlut, annavad parima kvaliteediga piima ja võivad joosta kiirusega vabalt üle 160 km/h. Kahjuks nõuavad nad aastas 13 nädalat puhkust.

Briti ettevõte:
Teil on kaks lehma. Mõlemad on hullud.

Itaalia ettevõte:
Teil on kaks lehma, aga te ei tea, kus nad on. Neid otsides kohtate ilusat naist. Te lähete lõunale. Elu on ilus.

Mõnel on vähemalt elu ilus. Milline võiks olla meie majanduse ja üldse elu tulevikumudel?!”

Andres Raid, ajakirjanik

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused