Elmar Vaheri paturegister – rahva raha eest ostetud kõrvaklappidest ja matkasaabastest plagiaadisüüdistuseni

Rubriik Varia On
- Updated
©Scanpix.
Politseijuht Elmar Vaher kipub hoidma küüsi enda poole.

Isetegevusega siseministri usalduse kaotanud PPA juht Elmar Vaher on varem mitu korda eetikaga pahuksis olnud ning „kollaseid kaarte“ on tal all juba eelmiste valitsuste ajal. Oma jamade tõttu on ta ka avalikult vabandust palunud.

Kuigi kunagine siseminister Hanno Pevkur (Reformierakond) ütles eile televisioonis, et on Vaheriga igati rahul, oli üks suuremaid probleeme just tema valitsemise ajal.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Jaanuaris 2016 esitas tollane Vabaerakonna saadik ja korruptsioonivastase erikomisjoni juht Artur Talvik siseminister Hanno Pevkurile arupärimise seoses võimalikke politsei- ja piirivalveametis toimunud avaliku raha kuritarvituste ning võimu kuritarvitamistega töötajate põhjendamatuks vallandamiseks.

Artur Talvik nõudis PPA peadirektor Elmar Vaherilt koheseid ja ammendavaid selgitusi ning siseministrilt järelevalve alustamist asutuses.

„Meie käsutusse on antud kuludokomendid, kus on kirjas, et politsei peadirektor Elmar Vaher ostis asutuse kaardiga Tallinna lennujaamast 299 eurot maksvaid kõrvaklappe ning matkasaapaid 139,41 euro eest, väidetavalt vormi juurde, kuigi vormielementide ostmine käib ainult läbi riigihanke. Kui dokumendid on tõesed, siis tegemist on ametialase kuritarvitamise ning läbipaistva ja ausa juhtimise põhimõtete rämeda eiramisega eetilise käitumise etaloniks olevas riigiasutuses,“ lausus Artur Talvik.

„Kui meie julgeolekuasutustes on selline asi kombeks, siis üks kõik mis riigi luureasutus saab manipuleerida meie julgeoleku juhtidega nii palju kui hing soovib. Tahan uskuda, et politseijuhil on sellele kõigile mingi asjalik vastus, mis võimaldaks kahtlusi hajutada.“

Talviku sõnul teeb olukorra eriti kahtlaseks see, et mullu detsembri algul politseis päevapealt vallandatud töötaja pidi kinnitama selle kuluaruande, kuid keeldus seda tegemast. Sama töötaja on tegelenud logistikabüroos uute politseivormide hankega, mis kukkus läbi väidetavalt sel põhjusel, et hange ei olnud korraldatud lõpuni korrektselt.

Tegemist on ametialase kuritarvitamise ning läbipaistva ja ausa juhtimise põhimõtete rämeda eiramisega eetilise käitumise etaloniks olevas riigiasutuses.

„Töötajast tehti koheselt ainusüüdlane ning vallandati. PPA personalipoliitika on ka enne paistnud silma ebainimlikkuse ja seaduse serval kõndimisega. Tuletame meelde kasvõi politseist vallandatud Heldur-Valdek Seedri juhtumit, kes oli mitte politseiametnik, vaid teenistuja. Enne vallandamist teda survestati rämedalt mitte kasutama oma kodanikuõigusi, et kandideerida valimistel, kuid see ei ole tema puhul seadusega keelatud. See on õigusriigile lubamatu stiil, seda tuleb välja juurida,“ ütles Talvik toona Delfi vahendusel..

PPA peadirektor Elmar Vaher ütles Delfile, et mõistab, et need ostud võivad riivata inimeste õiglustunnet ning usaldust politsei- ja piirivalveameti vastu.

“Pean riigiasutuse rahakasutuse läbipaistvust väga tähtsaks ja palun vabandust, kui minu käitumine on heitnud varju mu kolleegidele,” rääkis Vaher.

Siseminister Hanno Pevkur andis selle peale ministeeriumi siseauditi juhile korralduse viia läbi politsei- ja piirivalveameti peadirektori kasutuses oleva krediitkaardi kasutamise kiirkontroll.

Hanno Pevkuri sõnul on riigieelarve vahendite otstarbekas kasutamine iga juhi otsene vastutus.

Tänavu juunis kirjutas Eesti Ekspress, et tema magistritöö, mida Politsei- ja Piirivalveameti pea­direktor Elmar Vaher Tallinna ülikoolis 2016. aastal kaitses, on olulisel määral plagiaat, kus oli kopeeritud mitut allikat.

Politsei- ja piirivalveameti juhi Elmar Vaheri magistritöö kohale kerkinud plagiaadikahtlusi uurinud Tallinna Ülikooli akadeemilise komisjoni analüüsi kokku võtvas dokumendis seisab, et politseijuht rikkus töös autoriõiguste, viitamisreeglite ja teaduseetika põhimõtteid, ent töö originaalsed osad kaaluvad selle üles, mistõttu ei peetud töö tühistamist vajalikuks.

UU

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused