Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Hea teada: uuringu järgi satuvad punased autod suurema tõenäosusega õnnetustesse

16.09.2022
Hea teada: uuringu järgi satuvad punased autod suurema tõenäosusega õnnetustesse

Auto värvid peegeldavad sageli omaniku isikupära. Konservatiivsed ostjad valivad pigem ühevärvilisi sõidukeid, samas kui ekstravertsemad juhid eelistavad erksamaid värve. Kuigi autotootjad pakuvad värve, mis sobivad igale isiksusele, eelistab enamik autojuhte ajas väljakujunenud toone.

Autovärvide populaarsus võib eri riikides erineda – USAs jumaldatud toonid ei pruugi olla populaarsed Saksamaal, Hispaanias või Mehhikos. Ja üldiselt ei ole autode värvitrendid staatilised – need muutuvad aja jooksul, kui uued värvid tõusevad esile.

Ometi ei ole autovärv ainult stiili küsimus. Näiteks satuvad punased autod suurema tõenäosusega õnnetusse, mis vaid tõestab, kui oluline on hoolikalt valida. carVerticali autoeksperdid on viinud läbi uuringu, et leida kõige populaarsemad autovärvid ja nende mõju sõiduohutusele.

Autojuhtidel on kalduvus vältida värvilisi autosid

Sooja kliimaga riikides on värvilisi sõidukeid rohkem kui põhjamaades. Kui Norras, Kanadas või Rootsis võib heleda autoga sõitmine tõsta mõne kohaliku kulmu, siis Californias või Itaalias, kus erksad värvid on loomulikud, oleks see täiesti normaalne.

Üldjuhul on valged autod soojemates kliimades populaarsemad, sest valge peegeldab päikesevalgust, mistõttu on selliste autodega sõitmine kuuma kliimaga on parem.

Nagu see hiljutine uuring näitab, on valge värv kõige populaarsem Austraalias (39,1% kogu liiklusvahendite arvust) ja ELis (26,8%). Austraallased armastavad ka hõbedast (15,9%) ja halli värvi autosid (14%). Eurooplased eelistavad veelgi enam halli värvi (25,9%), millele järgnevad mustad sõidukid (24,5%).

Sarnane mustade sõidukite osakaal on ka USAs (24,7%). Kuid neile meeldivad ka valged (20,9%) ja hõbedased (17,3%) autod.

“71% meie platvormil kontrollitud autodest olid ühevärvilised – mustad, valged, hallid või hõbedased. See tõestab vaid seda, et inimesed on sõidukite ostmisel üsna konservatiivsed,” ütles autoekspert ja carVerticali kommunikatsioonijuht Matas Buzelis.

Autode värvitrendid muutuvad

Viimase 20 aasta jooksul on autode värvitrendid oluliselt muutunud. 42% 2002. aastal toodetud ja mainitud autoajaloo platvormil kontrollitud autodest olid hallid või hõbedased. Samal ajal, kuigi valge on praegu üks populaarsemaid värvitoone, ei olnud 2002. aastal põhimõtteliselt ühtegi valget sõidukit.

Kiiresti edasi tänasesse päeva, asjad on täiesti teistmoodi. Kõikidest 2020. aastal valmistatud ja kontrollitud autodest oli 26% hallid ja 18% valged.

Mustade autode osakaal 2002. ja 2020. aasta vahel on jäänud enam-vähem samaks. Mõnikord kestavad värvitrendid vaid mõned aastad. Näiteks kasvas pruunide autode arv aastatel 2012-2014, kuid seejärel hakkas see järgnevatel aastatel langema.

Millised autovärvid on kõige ohutumad?

carVerticali uuringu kohaselt mõjutab sõiduki värvus tõepoolest õnnetusse sattumise tõenäosust. 60% platvormil kontrollitud punastest autodest on sattunud õnnetusse, mis teeb sellest kõige ohtlikuma sõiduvärvi.

Pruun (59%) ja must (57%) on samuti autovärvid, mis satuvad teistest sagedamini õnnetustesse, millele järgnevad kollane (55%), sinine (54%), valge (50%) ja hall (50%). Kuigi erinevused kasutatud autode vahel ei ole märkimisväärsed, viitab uuring sellele, et teatud värvi sõidukid on vähem õnnetusohtlikud.

“Ei ole üllatav, et punased autod satuvad sagedamini õnnetustesse. Sportautod on tavaliselt punaseks värvitud ja kiiruse harrastajad valivad punaseid autosid rohkem kui tagasihoidlikud autojuhid. Sellest piisab, et oletada, miks punased autod on selles konkreetses nimekirjas esikohal,” selgitab M. Buzelis.

Autotootjad on viimastel aastakümnetel kasutusele võtnud palju eredaid värve. Siiski ei tundu, et hall, valge või must kaotavad oma populaarsust niipea.

Allikas: carVertical