Juubilar Mart Helme: nagu keskaegne õpetlane – teab ja jõuab kõike

Varia,
- Updated
Mart Helme
Mart Helme

Täna tähistab oma 70. sünnipäeva Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna värvikas esimees Mart Helme, kelle tähtpäevale on pühendanud Õhtuleht esikülje ning Maaleht topeltküljed.

Õhtulehes ütlevad juubilari kohta hea sõna rivaalid ja kaaslased. Näiteks Artur Talvik räägib, et endise bändimehena ja meelelahutajana teeb Helme pigem ka poliitikas sõud. Ajaleht võrdleb Helmet keskaegse õpetlasega, kes teab kõike ja jõuab kõike – lasteraamatute kirjutamisest mõisapidajani.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kunagine põllumajandusminister Tiit Tammsaar meenutab, et kui nad kunagi Gruusia-visiidilt tulles Moskvas peatusid, küttis tollane suursaadik Helme seltskonnale sauna ja suutis isegi mõned Eesti õlled hankida.

Juubilari kiidab ka endine eurosaadik Tunne Kelam: „Ta on korrektne ja hea kaaslane, nii et mul ei olnud temaga mingeid probleeme, kuigi ma teadsin, et ta on euroskeptik.“

Isegi Jürgen Ligi leidis oma poliitilises vastases – tõsi küll, talle omase irooniaga – positiivset: „Nelja silma all on ta pigem leebe“.

Muide, Õhtulehe esikaane pealkiri on järgmine: „Hetkest, mil kohtusin Helle-Moonikaga, on teised naised minu jaoks kadunud“.

Maaleht kirjeldab vähetuntud peatükki Mart Helme elust – seda, kuidas ta pullide kasvatamisega Pärnumaal Matsi külas 33 aastat tagasi autoraha kokku ajas.

Sõna saavad kohalikud elanikud, kellest Aare Allik oli 1980ndate lõpul Matsi külas üks väheseid, kellel telefon majas. Maaleht vahendab, et Allik mäletab, kuis Mart Helme käis tal külas, et võiks telefoni kasutada, kui oli vaja Tallinna või mujale helistada. Teekond olnud ikka mitu kilomeetrit Põlde taluni tulla, aga kui vaja, siis vaja. “Mart käis siin ka piima ostmas,“ ütleb Põlde talu peremees oma valgekarvalist koera silitades.

Mart Helme on nii elulooraamatus “Õnnesärgis sündinud” kui ka ühes KUKU raadio intervjuus maininud, et “metsa taha mere äärde”, täpsemalt siis suvilasse pulle kasvatama viisid teda keskeakriis ning suur soov midagi täiesti uut proovida. Nii sai kolme aastaga üles kasvatatud kuus pulli ja terve hulga muid pudulojuseid. Majapidamises olnud ka peedipõld ja suured kasvuhooned. Esmane põllupidamise tarkus tulnud raamatutest, edasi juba eksimustest, siis kogemustest.

Elulooraamatu peatükist “Keskeakriis ja pullid” selgub, et ega see pullide kasvatamine lihtne polnud. Eriti keeruliseks läks asi talvel, kui põhiküsimuseks sai heinavaru. Olukorra päästjana nimetab Helme Lauri Vahtre venda Silverit, kelle äsjaostetud talumaja lakapealne oli õnneks heinu täis. Nii laenanudki Mart pullilauda lähedal asuvast pioneerilaagrist aiatraktori ja vedas sellega terve talve pullidele heina ette. Kuni külamehed talle veoauto laenasid.

Uued Uudised õnnitlevad Mart Helmet ka omalt poolt väärika tähtpäeva puhul!

UU

One commentOn Juubilar Mart Helme: nagu keskaegne õpetlane – teab ja jõuab kõike

 • Avatar
  Sten Arrak

  Palju õnne soovime,
  tervist jõudu jagame.
  Suuri sõnu me ei tee,
  olgu pikk su elutee!

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused