Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kündja Külaselts ehitas rahvuskonservatiivide toel Luhte külla uue bussipeatuse

-
28.11.2020
Hetk küla bussijaama avamiselt.

Eelmise nädala laupäeval, 21.novembril, tuli Võrumaal Luhte külas kokku Kündja Külaselts. Külaseltsi kuulub kolm küla – Kõo, Luhte ja Pari.  Luhte külla, bussipeatuse avamispeole, olid tulnud nii vanemaealised, keskealised, samuti ka lapsed, kes tegelikult olidki selle sündmuse keskpunktiks. Just lapsed olid need, kes ideega välja tulid.

Põhjus, miks Luhte küla bussipeatusse koos kohvi ja tordiga koguneti, oli asjaolu, et avati vastselt renoveeritud bussipeatus. Idee kuulus lastele, vana bussipeatus oli üsna väsinud – ei ta suutnud enam pakkuda varju vihma eest ega ka tuule eest. Laste ideest (vajadusest) võtsid tuld Külaseltsi liikmed ning sisuliselt kahe nädalaga lammutati vana bussipeatus ja ehitati uus.

Päris kõike veel valmis ei jõutud, aga eks selle takistavaks asjaoluks sai ka sügisene ilm. Lähiajal pannakse bussipeatuse hoonekesele põrand ning lagi, kevadel, kui ilmastikuolud võimaldavad, maalitakse kollasele bussipaviljonile roosid.

Roosidest on saanud Kündja Külaseltsi sümbol. Külaseltsi veduri, Helgi Kuusiku roosiaed on kohalike seas üsna kuulus ning enamus külaseltsi üritusi ja kogunemisi on leidnud aset just selles roosiaias. Plaane seoses bussipeatuse ehitusega on külarahval mitmeid: bussipaviljon varustatakse istumisvõimalustega ja seintele kinnitatakse riiulid, kust bussi ootajad saavad laenutada lugemiseks raamatuid, brošüüre, või muud – ainuke tingimus on, et  mida võetakse, tuleb ka tagasi panna.

Tänuks tegijatele pakuti kohvi ja söödi kooki, aeti juttu ja nauditi pillimängu – proua Riina oli kogu loo, koos tegijatega, pannud laulu sisse ning seda laulu tema esituses oli nauditav kuulata.

Veel viis aastat tagasi sõitis nendest küladest läbi liinibuss, millega oli võimalik sõita nii arstile kui ka kauplusesse nii Vastseliina või ka Võrru. Nüüdseks on jäänud ainsaks ühenduseks Vastseliinaga vaid õpilaste buss, mis hommikul viib küla kolm last Vastseliina ja toob õhtul tagasi. Kellel autot kasutada ei ole,  saab hommikul õpilaste bussiga Vastseliina ja on sunnitud 12 km koju tagasi tulema  jalgsi, kui ta just aega parajaks ei suuda teha, kuni õpilaste buss õhtul tagasi sõidutab.

Hetkel on Luhte külas vaid 3 last, ümberkaudsetes külades mõned veel – see on kurb. Õnneks ei ole olukord enam lootusetu, kohalike sõnutsi on enam-vähem kõik vähegi elamisvõimalikud talumajad kas ära ostetud nooremate inimeste poolt või hoitakse neid lastele-lastelastele. Hetkel on need talud küll vaid suvemajadeks, kuid mitmed pered looksid päriselt oma kodu ja jääksid maale ka elama.

Et noored maale jääksid, on vaja luua selleks tingimused – võimalust tekitada töökohti, võimalust panna oma lapsed kodu lähedale lasteaeda ja vähemalt algklassidesse kodu lähedale, peab olema võimalus arstiabiks, külas peab olema turvaline, vanemad tuleb vabastada „taksojuhi“ rollist, jm.

Kindlasti soodustab külaelu elavnemist tugev kogukond ja Kündja Külaselts on hea eeskuju. Aga see on ka nende inimeste vastutus, kellest sõltub seadusandlus.

Jõudu ja edu Kündja Külaseltsile!

Merry Aart, Riigikogu saadik ja EKRE juhatuse liige

Bussijaama ehitusse panustas kogukond, kuid oma õla panid alla ka kohalik omavalitsus Võru vald ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, kes on Helgi Kuusiku sõnul alati külaseltsile jõu ja nõuga abiks olnud, märgib ka Võrumaa Teataja.

Kunagine bussiputka (esimesel pildil) ja allpool võib näha uut.