“Natslik” asteroid Ultima Thule ristiti ümber – kas samanimelist Eesti bändi tabab sallivuslaste nõudel sama saatus?

Varia,
- Updated
©Scanpix
Tõnis Mägi ja Ultima Thule Tallinna Merepäevadel.

ERR kirjutab, et NASA muutis natsiseose tõttu asteroidi nime Ultima Thulest Arrakothiks – tekib kohe mõte, et mis saab meie samanimelisest menuansamblist.

Kuiperi vöös, 6,6 miljardi kilomeetri kaugusel Maast asuva asteroidi üldkasutatav nimi oli Ultima Thule, kuid seda nime olevat väidetavalt kritiseeritud, sest kuigi ajalooliselt kasutati seda nime antiik- ja keskajal mütoloogilise kauges põhjas asuva maa kohta, oli natside jaoks tegu väidetava puhta aaria rassi sünnipaigaga, vahendab ERR Newsweeki.

Uus nimi Arrakothon võetud algonkini indiaanlaste keelest ja tähendab taevast. NASA kinnitas Arrakothi ametlikuks nimeks teisipäeval, kirjutab ERR, toetudes väljaandele New Scientist.

NASA ei kinnitanud uudisteagentuurile AFP, et asteroidi nimi vahetati seoste tõttu Saksa natsionaalsotsialistidega. NASA-st vastati AFP päringule, et Ultima Thule pole kunagi olnud asteroidi ametlik nimi, vaid pigem hüüdnimi.

Pole sugugi üllatus, kui ka meie endi menuansambel Ultima Thule nüüd natsibändina vasakliberaalide põlu alla satub. Vikipeedia kirjutab: “Ultima Thule on eesti rokkansambel, mis tegutseb alates 1987. aastast. Bändi liidriks on Riho Sibul, seal on lisaks temale laulnud ka Tõnis Mägi ja Silvi Vrait.

1980. ja 1990. aastatel oli Ultima Thule üks Eesti olulisemaid ja mõjukamaid rokkbände ning on suuresti selle positsiooni säilitanud siiani. Ultima Thule tuntusele pandi alus laulva revolutsiooni aegadel, kui esitati patriootilisi ja iroonilisi laule, mis eestlase hingelaadiga hästi sobivad.”

Nagu näha, on rahvusmeelne ja patriootlik muusikakollektiiv vasakliberaalses käsitluses täiesti sobilik selleks, et ta risti lüüa ja lõkkel ära põletada – aarialased, raisad! Või siis peavad nad alandlikult vabandama ja oma nime ära muutma – näiteks Greta Thunbergiks.

Novaator ega selle peatoimetaja pole vaevunud asetamast seda pööret Eesti konteksti. On ju Ultima Thule olnud eestlastele üheks teenäitajaks uuele vabadusele muistse kodu sümbolina antiikautorite teoste põhjal, nagu kirjutas Lennart Meri juba süngel nõukogude ajal.

Olgu, kuidas on selle Ultima Thulega Ameerikas, kuid Eestis tähendaks see suure osa Lennart Meri „Hõbevalge“ ja „Hõbevalgema“ epopöa kuulutamist „natslikuks“ ja ansambli „Ultima Thule“ loomingu peatset ärakeelamist sotsiaalliberaalide survel.

Kommentaarid

One commentOn “Natslik” asteroid Ultima Thule ristiti ümber – kas samanimelist Eesti bändi tabab sallivuslaste nõudel sama saatus?

  • Avatar

    Rootslaste “Ultima Thule” rokkansambel
    ja “Ultima Thule” USA jazz fusion’i ansambel samuti löögi all?

Kommentaarid on keelatud

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused