Täna on kadripäev – palju õnne kõigile tublidele eesti Kadridele!

Rubriik Varia On
- Updated
©Scanpix
Kadrid käivad perest peresse.

Täna on kadripäev, mil kadrid tulevad “pikka pilliroogu mööda” – ka Tallinnas võis täna hommikul näha isa või ema käe otsas lasteaeda sammuvaid ja tähtpäevale vastavalt riietatud Kadrisid.

Kadripäev on eestlastel vana ja rikkaliku kombestikuga tähtpäev, mis tagas karjaõnne. Juba sada aastat on see aga ennekõike kadride ehk kadrisantide jooksmise aeg kui maskeeritakse ja kogutakse ande.16. sajandi lõpuks kujunes kadripäevast naiste välistööde lõpuaeg, tuli alustada tubaste ketrus- ja käsitöödega, ja selleks jäi kadripäev mitmeks sajandiks.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kadrisandid on läbi aegade kandnud valgeid ja ilusaid rõivaid, soole vaatamata on riietutud eeskätt naisteks – selle päeva kombestik on väga mitmekesine.

Kadrisandis käimine algas ukse taga sissepalumislauluga. Pärast tuppa saamist teretati ja tutvustati ennast (kaugelt tulnud ikka räägivad, kust nad on saabunud), räägiti oma pere rännakutest ja seiklustest, lauldi kadrilaule, tantsiti, küsiti pere käest mõistatusi, kiusati lapsi ja neide küsimustega, mängiti lihtsamaid mänge. Järgnes andide palumine ja selle järel lauluga tänamine ning õnnistamine.

Rahvakombeid ei saa mõistagi sunniga edasi kanda, seega jääb kadripäeva edasiviimine vanavanemate ja vanemate teha, et lapsed tahaksid ikkagi Marti ja Kadrit joosta, mitte kõrvitsasse küünlaid panna ning “pomm või komm” nõuda.

Tänasel päeval, mil Halloween lammutab Mardi ja Kadri kombeid ning sooline võrdõiguslikkus mehelikkust ja naiselikkust, on vanadest traditsioonidest lugupidamine tore ja hädavajalik. Kuigi hoolika järelemõtlemise peale peaks see ju ka sooneutraalidele ja ellgeebeeteelastele meeldima – mehed saavad ennast naisteks maskeerida… samas aga on tubased ketrus- ja käsitööd järsku sooline konstruktsioon… Aga nali naljaks.

Uued Uudised soovivad palju õnne kõigile eesti naistele, kelle nimeks Kadri, Katariina, Katrin või mingi teine sellest tuletatud nimi – ka rahvuskonservatiivide ridades on selliseid naisi palju. Head kadripäeva!

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused