Uued Uudised

VIDEO I Intsident Sinimägedes: politsei pidas Eesti Leegioni Sõprade Klubi sümboolikat põhjendamatult keelatuks

27. juulil Ida-Virumaal Sinimägede lahingute mälestusüritusel jäi politseile hambusse MTÜ Eesti Leegioni Sõprade Klubi särgil kujutatud sümboolika, kus on kujutatud rüütliristi ja surnupealuud. Teiste seas kandis seda särki ka Sinimägede lahingute kangelase Paul Maitla tütar Kai Brauer.

Klubiliikmete ja politsei vahel arenes vaidlus, mis algas juba Eesti hümni laulmise ajal. Intsident lõppes politseipoolse vabandusega, sest said peagi aru, et tegu polnud keelatud sümboolikaga. Intsidendi järel tegi MTÜ Eesti Leegioni Sõprade Klubi (ELSK) avalduse, milles kritiseeriti politsei tegevust ja nõuti avalikku vabandust. ELSK saatis avalduse ka Eesti Vabariigi siseministrile, Siseministeeriumile, PPA sisekontrollile ja Vabariigi Presidendi kantseleile, pidades politsei tegevust põhjendamatuks.

Sinimägedes mälestati kahel päeval sealse suurlahingu 80. aastapäeva. Akadeemilise Sõjaajaloo Seltsi eestvedamisel viidi läbi sisukas konverents ning järgmisel päeval toimus Grenaderimäel, Sinimäe muuseumi juures ja Sinimäe koolis mälestusüritus. Kai Brauer on Grenaderimäe tagasivallutamist juhtinud ning selle eest Rüütliristi saanud Paul Maitla tütar. Kai Brauer ei ole kunagi oma kangelasest isa näinud, sest Paul Maitla hukati päev pärast sõja lõppu, 10. mail Tšehhis.

1944. aasta 26. juuli hommikuks taandus III SS-soomuskorpus Narva alt ja asus uutele positsioonidele Tannenbergi liinil, mille keskmes olid Vaivara Sinimäed. Eesti territooriumil asuvad kolm kõrgendikku – Grenaderimägi, Lastekodumägi ja Tornimägi – said tunnistajaks ühele Teise maailmasõja veriseimale lahingule.

Exit mobile version