Valitsuse otsuse järgi jäävad võõrtööjõudu puudutavad piirangud kehtima ka pärast 17. mail lõppenud eriolukorda – välismaal viibivad kolmandate riikide kodanikud ei saa veel Eestisse siseneda.
Piirangute püsimajäämise eesmärk on vähendada võimalusi viiruse levikuks, teatas siseministeerium.
Võõrtööjõu osas hakkas 7. mail kehtima välismaalaste seaduse muudatus, mille kohaselt põllumajandussektoris tegutsevad tööandjad saavad kasutada tööjõuna kuni 31. juulini neid võõrtöölisi, kelle lühiajalise töötamise aeg on läbi saanud või saamas ja kes viibisid Eestis 17. märtsi seisuga, mil piiriülese liikumise piirangud kehtestati.
Praegu ei ole välismaal viibivatel ja Eestisse tööle tulla soovivatel kolmandate riikide kodanikel veel võimalik siia tulla.
“Koroonaviirus ei ole maailmast kuhugi kadunud ja praeguses olukorras on ettevaatus tarvilik. Selleks, et vähendada võimalusi Eestis uue viiruselaine tekkeks, oleme pidanud mõistlikuks jätta väljatöötatud välismaise tööjõu liikumist puudutavad piirangud kehtima. Piirangute leevendamine või karmistamine sõltub tegelikust olukorrast ja teadlaste hinnangust nakkuse leviku olukorrale,” ütles siseminister Mart Helme pressiteates.
“Meil on Eestis hulgaliselt töötuid ning see arv suureneb lähiajal ilmselt veelgi. Riigi kohustus on praegusel keerulisel ajal olla toeks Eesti elanikele ja luua neile võimalused vabadele töökohtadele asumiseks,” lisas Helme.
“Väited sellest, et Eesti töötajaskond ei ole piisavalt kvalifitseeritud, ei vasta tõele. Eestis on hästi välja arenenud kutseõppesüsteem ning valitsus soodustab igati ka töötajate ümberõpet, et aidata inimestel tööturu vajadustega paremini kohaneda,” toonitas siseminister.
Need Eestis seaduslikult viibivad välismaalased, kelle lühiajalise töötamise aeg on lõppemas või on juba lõppenud, saavad Eestis töötada kuni käesoleva aasta 31. juulini juhul, kui põllumajandusega tegelev tööandja soovib neid tööle võtta.
Võõrtööliste palkamise peab tööandja registreerima tavapärasel moel politsei- ja piirivalveametis. Pärast 31. juulit on võõrtöölisel aega kuni 31. augustini, et korraldada oma Eestist lahkumine.
Eestis seaduslikult viibivad välismaalased, kellel on viibimis- ja töötamisõigus ülditingimustel kauem kui 31. juulini, või kehtiv elamisluba, saavad Eestis töötamist jätkata ka hiljem.
Neil lühiajalise töötamise reeglite järgi töötavatel välismaalastel, kelle töötamise aeg on juba täis saanud või peagi lõppemas ja kes ei tööta põllumajanduses, Eestis kauem töötamise võimalust ei ole. Sellistel juhtudel tuleb välismaalastel esimesel võimalusel Eestist lahkuda. (BNS)