Uued Uudised

Võrdsusvoliniku nõudmised paistavad silma sotsialistliku lähenemisega ettevõtlusele

Eesti on jõudmas ajastusse, mis sarnaneb totalitarismiga – keelude ja käskude moment valitseb ka seal, kus ei tohiks. Sellele juhib tähelepanu SAPTK esimees Varro Vooglaid.

Hiljuti teatas võrdsusvolinik Liisa Pakosta ühele konkreetsele juhtumile toetudes, et kedagi ei tohi tööle võtmisel või tööle kandideerimisel tõrjuda vanuse tõttu. Kui kellelegi öeldakse, et pensionäri asemel eelistame nooremat, siis olevat see seaduse jõuga keelatud diskrimineerimine.

Varro Vooglaid ütleb oma sotsiaalmeediapostituses, et temale on selliste riigivõimu poolsete ideoloogiliste ettekirjutuste tegemine täiesti vastuvõetamatu. Ta lisab, et tema jutt on mõeldud ennekõike eraettevõtluse, mitte avaliku teenistuse kontekstis. Paraku seadus neil kontekstidel (olulist) vahet ei tee, kirjutades ühed ja samad reeglid ette nii ühele kui ka teisele.

“Kui ma ettevõtjana tahan palgata vanema inimese, mitte noore ja kogenematu, siis peab mul olema õigus täiesti avalikult öelda, et soovin palgata mitte noorema kui X-aastase inimese (nt õpetajaks). Ja vastupidi: kui ma soovin palgata noore ja energilise inimese, mitte vanema, siis peab mul olema õigus avalikult öelda, et soovin palgata noore inimese (nt noortetööle).

Samamoodi on lugu siis, kui mul on näiteks ainult meestest koosnev kollektiiv ja ma soovin, et see ka nii jääks – sellisel juhul peab mul olema õigus öelda avalikult, et kandideerida on mõtet ainult meestel, sest naise palkamisest ei olda huvitatud (nt lao- või metsatööle). Või vastupidi: kui soovitakse palgata naissoost isikut, siis peab olema täielik õigus öelda, et avaldusi on mõtet saata vaid naistel (nt tüdrukute rühma lasteaiakasvatajaks).

Kristlastel peab olema õigus palgata oma kollektiivi vaid kristlasi, just nagu moslemitel peab olema õigus palgata oma kollektiivi vaid moslemeid. Homoseksuaalidel peab olema õigus palgata oma kollektiivi vaid homoseksuaale (nt homoklubisse), just nagu pereväärtusi oluliseks pidavatel inimestel peab olema õigus oma ettevõttesse (nt perekohvik või turismitalu) mitte homoseksuaale palgata. Eestlastel peab olema õigus palgata oma kollektiivi vaid eestlasi, just nagu venelastel peab olema õigus palgata oma kollektiivi vaid venelasi.

Kas selliste kriteeriumide seadmine on mõistlik, see on eraldi küsimus – oluline on see, et tegu on kodanike endi vabaduse sfääriga, millesse ei ole riikliku ideoloogilise komissari asi sekkuda.

Niisugune sotsialistlik lähenemine, kus riik kirjutab karistuse ähvardusel kodanikele ette, et nad ei või oma paremat äranägemist mööda langetada otsuseid selle kohta, keda oma ettevõttesse tööle palgata, keda mitte – maskeerides sellist valikuvabaduse mahasurumist võrdsusele ja õiglusele apelleerimisega –, on lihtsalt vale ja konservatiivsest vaatevinklist talumatu.

Ikka ja jälle vajab ülekordamist, et võrdse kohtlemise seadus tuleb tühistada ja võrdsete võimaluste voliniku institutsioon likvideerida.”

Exit mobile version