Uued Uudised

Ajaloo õppetund: Brüsseli poolt vaenatud Poolast on saamas Euroopa peamine kaitsjariik

U.S. Army soldiers assigned to the 82nd Airborne Division, deployed to Poland to reassure NATO allies and deter Russian aggression, encamp at an operating base 6KM from the Ukrainian border, near Przemysl, Poland, February 21, 2022. REUTERS/Bryan Woolston

Viimased aastad on Euroopa Komisjoni üks peamisi rünnakuobjekte olnud Ungari kõrval Poola, ründed on olnud peamiselt ideoloogilised ja tingitud Varssavi iseseisvast poliitikast – nüüd on Poolast saanud riik, kes kaitseb kogu Euroopat Putini eest.

Julgeolekuekspert Meelis Oidsalu ütles ERR-is Valgevene rollist rääkides, et Poola on saanud endale terves ulatuses maismaapiiri Venemaaga. “Praeguse režiimi all on Valgevene riigist saanud Vene riigi sõjaväeosa,” märkis Oidsalu.

Nädalavahetusel levisid uudised sellest, et kuna Venemaa on Ukrainas takerdumas, võib ka Valgevene sõtta astuda. Igal juhul on selle vasallriigi kaudu Poola piirist saanud otsene piir Euroopa Liidu ja Venemaa vahel.

Poolal on vähemalt arvestatav sõjavägi, ta on NATO liige ja Poolas on ajalooliselt tugev Vene-vastasus, seda ennekõike Katõni massimõrva tõttu, kui NKVD tappis tuhandeid Poola ohvitsere.

Poolasse on saabunud ka arvukalt liitlasvägesid, sealhulgas ameeriklasi, mistõttu just seal on tekkimas võimas löögirusikas vastuseks Venemaale.

Euroopa Liit peab nüüd õppima, et oma liikmesmaid ei tohi ideoloogiliselt rünnata – Poola on taas Euroopa kaitsja. Koos Ungariga on nad kaitsnud just traditsioonilist kristlikku Euroopat nii moskoviitide kui ka moslemite eest.

Eestil on põhjust olla tänulik mõlemale riigile, sest nii Ungari kui Poola lennukid käivad kaitsmas Eesti õhuruumi.

Exit mobile version