Uued Uudised

Arvo Aller: kas kõigi teiste riikide juhid on lollid, kui teevad erisusi toidukaupade hindadele?

Korruptsioonivastane erikomisjon 2025, OSCE, Arvo Aller

Rahvaalgatuse korras on üle 70 000 inimese andnud oma allkirja, millega nõutakse toiduainete käibemaksumäära vähendamist. Eestis on toidukaupade käibemaks 24%, mis on Euroopa Liidu üks kõrgemaid. Nüüd, mil meie käibemaks on 24%, jääme me alla vaid Taanile.

EKRE fraktsioon tutvustas aprillis eelnõu, millega sooviti vähendada toiduainete käibemaksu.

Erinevatel kohtumistel inimestega vesteldes jookseb aina sagedamini jutu sisse mõtteid, et plaanitakse tõsimeeli Eestist ära kolida. Selline suhtumine avaldab mõju kindlasti ka julgeolekuvaldkonnas.

Eesti toidukorv on 9% kallim kui Euroopa Liidu keskmine. Meedia on vahendanud, et Tallinnas on kallim elada kui Tokyos, Roomas või Abu Dhabis. Ja veelgi hullem, väljaspool Tallinnat, mujal Eestis on elu veelgi kallim.

EKRE poliitik Arvo Aller meenutas toiduainete käibemaksu alandamise eelnõu menetlemise ajal, kuidas EKRE valitsuses olles langetas kütuseaktsiisi ja see oli väga tõhus meede: „Kütust läks paaki rohkem, kui raha keris. Nüüd on vastupidi – raha kerib, aga kütust nagu paaki ei lähegi.“

Järgmiseks tõi Arvo Aller väga tabavalt sisse julgeolekuteema: „Käibemaksu vähendamine, tegelikult on see ju puhas julgeolek. Kui inimestel on kõht tühi, siis nad ei ole ka valmis oma kodumaad kaitsma. Kui inimestel on kõht täis, laual kvaliteetne toit, siis ollakse ka riigi suhtes patriootlikumalt meelestatud, sest sa näed, et riik hoolib sinust.“

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Annely Akkermann (Reformierakond) tõi põhjendusena välja, et kui riik vähendaks toiduainete käibemaksu, siis esiteks läheks süsteem keerulisemaks ja eelarvesse jääks laekumata 400 miljonit eurot.

Arvo Aller niisuguse lähenemisega kuidagi nõustuda ei saanud: „Kui te mainisite, et eelarvesse jääb 400 miljonit laekumata, siis mure on teil ikka eelarve, mitte inimeste toimetuleku pärast. Inimesed peavad maksma toidu eest kallimat hinda, et eelarvet üleval pidada.

Kui te räägite, et peab olema ühetaoline maksusüsteem, siis kas teiste riikide peaministrid, kuidas nemad on nii lollid ja teevad erisusi toidukaupade hindadele ja meie oleme siis need ainukesed targad, kes kehtestavad maksimaalse käibemaksu ka toidule.“

21. juulil on Annely Akkermann andnud Pärnu Postimehele kommentaari, kus jagab taas Reformierakonna veendumust, et käibemaksumäära langetamine ei aita abivajajaid: „Ükski statistika ei anna lootust, et toidu käibemaksu alandamine jõuab kaupluse hindadesse.“

Rahandusminister Jürgen Ligi nimetas hiljuti toiduainete käibemaksu langetamist rumaluseks, sest Eesti inimesed polevat näljas, vaid ülekaalus.

Exit mobile version