Ameerika Ühendriikides on avalikkuse ette jõudnud Valge Maja koroonaviiruse töörühma juhtiveksperdi Anthony Fauci e-kirjavahetus, mis on pannud küsimuse alla tema tegevuse koroonakriisis.
2020. aasta esimesel poolel saadetud e-kirjadest selgub, et Fauci suhtus skeptitsismigaerinevatesse ennetusmeetoditesse, eitas tähelepanekuid selle kohta, et koroonaviirus võis olla pärit Hiina laborist ja oli osaliselt seotud uurimustega, mis tegelesid viiruse surmavamaks muutmisega. Kirjades avaldas ta ka kiitust Hiina teadlastele.
E-kirjad jõudsid avalikkuse ette BuzzFeedi ja The Washingtoni Posti kaudu. Esindajatekoja vabariiklasest liige Steve Scalise kirjutas Twitteris: „Fauci e-kirjad näitavad, et juba möödunud aasta alguses kahtlustas ta COVID-19 võimalikku vallapääsemist Wuhani laborist – sellest hoolimata ta vaikis. Tegemist on väga suure kinnimätsimisega. Vaja on täiemahulist kongressi uurimist COVID-19 päritolu kohta.“
Koroonapandeemia puhkemise alguses ei paistnud Fauci viiruse pärast eriti muretsevat ja eeldas, et surmajuhtumeid ei saa olema kuigi palju. 28. veebruaril 2020 küsis üks eraisik oma kirjas Faucile, miks ei informeerita avalikkust koroonaviirusest ja kas selle põhjuseks on tolleaegse asepresidendi Mike Pence’i korraldus. „Mul on homme plaanis lennata siseriikliku lennuga. Kas see on turvaline??“ küsis eraisik. Fauci vastas: „Asepresident ei ole mulle küll mingeid korraldusi andnud. Ja siseriiklikud lennud on turvalised.“
Päev pärast esimest ametlikku koroonasurma USA-s kirjutas ABC Newsi korrespondent Faucile, et uurida, kas too nõustub sisejulgeolekuministeeriumi allikatega, mille kohaselt võib COVID-19 tuua kaasa Ameerikas vähemalt 500 000 inimese surma ja 98 miljoni inimese nakatumise. Fauci vastas: „See tundub olevat erakordselt suur arvu.“ Viimaste ametlike andmete järgi on USA-s surnud praeguseks koroonaviirusesse 592 000 inimest.
Märtsis 2020 kirjutas rakendusfüüsik Erik A. Nilsen Faucile, et on tegelenud juba mõnda aega COVID-19 modelleerimisega ning usub, et selle näol on tegemist „tsunamiga USA-le“. Ta lisab: „Mulle tundub, et oleme viiruse ohjamise ennetamisega juba ammu hiljaks jäänud.“ Nilsen andis Faucile teada, et tema andmetel lahkus Wuhanist enne 22. jaanuari, mil Hiina linna lukku pani, 5 miljonit inimest 13 000 erinevasse paika. „Olen kindel, et Hiina lõpetas COVID-19 tagajärjel surnud inimeste kokku lugemise 2020. aasta 7. jaanuarist,“ kirjutas Nilsen. Fauci edastas Nilseni kirja ühele oma abidest märkusega: „Mulle lugemiseks liiga pikk.“
Kirjadest selgub ka, et USA riiklik terviseinstituut (NHS) saatis raha Wuhani viroloogiainstituuti toetavale mittetulundusühingule EcoHealth Alliance. Briti zooloog Peter Daszak, EcoHealth Alliance’i president, kirjutas 18. aprillil 2020 ja tänas Faucit, et too toetas avalikkuses väidet, nagu oleks koroonaviirus pärit nahkhiirtelt. „Tahan teid meie meeskonna ja koostööpartnerite nimel isiklikult tänada selle eest, et võtsite avalikkuse ees sõna ja väitsite, et teaduslikud tõendid toetavad COVID-19 looduslikku päritolu, s.t nahkhiirelt inimesele, ega ole pärit Wuhani viroloogiainstituudist,“ kirjutas Daszak Faucile. „Teie kommentaarid on julged ja tulevad usaldusväärse isiku suust, mis aitab hajutada viirus päritolu kohta tekkinud kahtlusi.“
2020. aasta 1. aprillil kirjutatud e-kiri paljastab omakorda suhtluse Fauci ja Bill Gatesi vahel. Fauci mainib kirjas, et on riiklike tervishoiuinstitutsioonide ning Bill ja Melinda Gates’i fondiga koostöö jätkamise osas „entusiastlikult meelestatud“. Fauci oli ühenduses ka Facebooki tegevjuhi Mark Zuckerbergiga, kes väljendas huvi teha Fauciga koostööd COVID-19 teabekeskuse loomisel.
Allikas: The Daily Signal