Vähemalt 9000 Hondurase migranti, kes soovivad pääseda USA-sse, on saabunud Guatemalasse, ütlesid laupäeval ametnikud.
Vaesuse, töötuse, jõugu- ja uimastivägivalla eest põgenevad migrandid, kellest enamik rändab jalgsi, kavatseb kõigepealt pääseda Mehhikosse ja sealt edasi Ühendriikidesse, mis on tuhandete kilomeetrite pikkune teekond. Hondurast tabasid eelmisel sügisel kaks laastavat orkaani järjest, põhjustades ulatuslikku kahju.
Reedel läbis esimene rahvahulk mehi, naisi ja lapsi üle Guatemala piiri El Florido piirilinnas, teatas AFP korrespondent.
Kokku tuli üle piiri umbes 6000 inimest, hiljem laupäeval sisenes riiki veel 3000 inimest, ütlesid nad.
Guatemala valitsus teatas sellepeale oma riikliku suveräänsuse rikkumisest ja nõudis Honduraselt samme oma elanike väljarände peatamiseks.
Politsei sõnul lubati migrantidel siseneda, kuna paljud neist olid lastega perekonnad. Politsei kartis, et rahvahulga pisargaasiga tõrjumine, võib põhjustada vigastusi.
Piiriametnikud nõudsid migrantidelt tõendeid negatiivsete koroonatestide kohta, kuid tundub, et paljud lubati läbi ilma selle protseduurita.
Migrandid liiguvad põhjapoole väikeste gruppidena ning nendele pakuvad abi Punane Rist ja ÜRO pagulasamet. Nad loodavad jõuda USA-sse ja seal uue presidendi Joe Bideni valitsuse all parema elu leida.
Migrandid loodavad, et USA uus president Biden, kes võtab järgmisel kolmapäeval ameti üle Donald Trumpilt, suhtub sisserändajatesse eelkäijast leebemalt.
Biden on lubanud õiglast ja inimlikku immigratsioonisüsteemi ning tõotanud aidata kaasa vaesusest ja vägivallast vabanemisele, mis on Kesk-Ameerikast lähtuva rände peapõhjus.
USA tolli- ja piirikaitsekomisjoni juhi kohusetäitja Mark Morgan hoiatas aga migrante juba eelmisel nädalal, et neil ei tasu rännakule aega ja raha raisata.
USA lähtub seadustest ja rahvatervise huvidest, ning valitsuse vahetus seda ei muuda, rõhutas ta.
Alates 2018. aasta oktoobrist on Hondurasest USA poole teele läinud üle kümne karavani tuhandete migrantidega.
Kõik nad on sattunud aga USA piiril vastamisi tuhandete Trumpi valitsuse piirivalvurite ja sõduritega. USA president ise on nimetanud Mehhikost tulevaid immigrante vägistajateks, kes toovad Ühendriikidesse narkootikumid ja kuritegevuse.
Guatemalal, Mehhikol ja Hondurasel on USA-ga kokkulepe, et nad peatavad põhja suunduva rände.” (AFP-BNS)