Uued Uudised

Brexiti lepe on algatanud kalandussõja EL-i ja brittide, aga ka erinevate riikide ja huvigruppide vahel

Fishermen sort and load trays of salmon heads to be used as bait for crab and lobster pots as they prepare for their next voyage to sea, on the South Pier of Bridlington Harbour fishing port in Bridlington, north east England on December 11, 2020. - A Brexit trade deal between Britain and the European Union looked to be hanging in the balance on Friday, after leaders on both sides of the Channel gave a gloomy assessment of progress in last-gasp talks. Trade talks between the UK and the EU continue in Brussels with EU members' future access to Britain's rich fishing waters remaining a major sticking point. (Photo by OLI SCARFF / AFP)

Prantsusmaa kalanduse üks juhte ähvardab blokeerida Suurbritannia kaubaveo Euroopa sadamatesse, kui Brexiti lahkumislepe jääb sõlmimata ja EL-i kalurid ei saa enam Briti vetes kalastada.

EL-i liikmena osales Suurbritannia ka EL-i ühises kalanduspoliitikas, mis tagab kõigile Euroopa kalalaevadele võrdse juurdepääsu EL-i vetele ja püügipiirkondadele. Leppe sõlmimata jäämisel olukord muutub ja EL-il ei ole enam õigust kalastada Briti vetes. Brüssel on lahkumisläbirääkimistel osutunud äärmiselt kangekaelsaks ja nõudnud brittide jätkuvat osalemist ühises kalanduspoliitikas.

Prantsusmaa Normandia piirkondliku kalandusnõukogu juht Dimitri Rogoff teatas nüüd, et leppe mittesõlmimise korral ei lase Prantsusmaa enam Briti kaubalaevu oma sadamatesse. Rogoff usub, et sama teevad ka Belgia ja Holland. Kommentaaris raadiojaamale France Info ütles Rogoff: „Kui meilt meie kalanduspiirkond ära võetakse, siis ei lase meie brittidel varustada prantslasi.“

Ähvardused ei ole kindlasti laest võetud. Sarnaseid blokeerimisi on tulnud ette ka varem, näiteks 2018. aasta nn kammkarbi sõja ajal. Selle aasta oktoobris pommitasid prantslased aga Briti kalalaevu signaalrakettide ja praepannidega, ehkki Briti laevad kalastasid Normandia rannikuvetes täiesti legaalselt.

Viimastel nädalatel on EL-i kalalaevade tegevus Briti territoriaalvetes, sealhulgas ka merekaitsealadel, selgelt intensiivistunud ja püütakse mitte ainult meeletutes kogustes soovitud kala, vaid ka tonnide kaupa soovimatut kala ja mereelustikku, muuhulgas imetajaid, näiteks delfiine, mis pärast surnult merre tagasi heidetakse

Ühendkuningriigi kaitseminister Ben Wallace kinnitas The Telegraphile, et riik teeb oma kalurite kaitseks kõik endast oleneva. „Millised iganes saavad olema läbirääkimiste tulemused, me peame austama üksteise territooriaalvesi, järgima seadusi ning käituma rahumeelselt,“ lisas ta.

The Telegraphi andmetel väitis EL-i Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier suletud uste taga toimunud kohtumisel EL-i saadikutega, et lepe võidakse sõlmida sel nädalal, juhul kui Ühendkuningriik annab kalanduse küsimuses järele.

Briti allikad aga on hoiatanud ükskõik millise leppe sõlmimise eest, mis jätaks Ühendkuningriigi endiselt otsapidi EL-i seadusandluse alla. Downing Street on eitanud igasugust punastest joontest taganemist.

Allikas: Breitbart

Exit mobile version