Värsked ennustused Briti majanduse kohta lubavad EL-ist lahkujale mitte kerget, aga igati normaalset arengut – meedia, sealhulgas Eesti oma, aga on juba aastaid mõnuga kirjutanud Brexiti-järgsest kaosest, ning nüüd tuleb ilmselt libauudiste vahendamise eest mainega maksta.
Praktiliselt kõik suuremad Eesti väljaanded üllitasid õuduslugusid, kus lahkumispäeval kukuvad hetkel õhus olevad lennukid alla, sest keegi luba neil enam maanduda; Londonis saab otsa joogivesi, sest üht puhastuskomponenti saab ainult EL-ist; Briti politsei seab selleks ajaks valmis suured korrakaitsejõud, sest näljased inimesed hakkavad poode rüüstama – sellist absurdi levitatati muidu prestiižsetes väljaannetes vähimatki piinlikkust tundmata.
Postimees kirjutas näiteks loos “Brexiti ootamatu mõju: tuhanded britid võivad selle tõttu surra südamehaigustesse!” järgmist: “Brexit võib järgmisel kümnendil viia tuhandete brittide suremiseni südame- ja veresoonkonna haigustesse, öeldakse uurimuses, mille kohaselt mõjutab nende haiguste sagenemist kaasa puu- ja juurviljade tarbimise vähenemine seoses nende kallinemisega Euroopa Liidust lahkumise tõttu.”
Leht vahendas küll teist väljaannet, aga kogu loost oli tunnetatav see nauding brittide alandamisest ja nende oodatavast halvast käekäigust. Kas polnud tõesti ainsatki majandusinimest, kes näinuks ette brittide kiiret ümberorienteerumist teistele turgudele – eriti veel üsnagi odavate ja kogu maailmast pakutavate puu- ja köögiviljade osas?
Keegi ei tahtnud näha ka seda, kuidas Brexitist hoolimata avati uus migrantide ebaseaduslik paadirändetee üle La Manche` väina – pagulased küll Brexiti-põrgut ei karda.
Tuleb üle korrata, et selliseid libauudiseid levitasid praktiliselt kõik Eesti meediakanalid – nüüd tuleb neile usalduse kaotamise kahju sisse võtta. Sest kui lehed kirjutavad hirmsaid asju, mis tegelikult ei juhtu (ja see oli ette teada), siis on neist saanud kollane kõmuajakirjandus.