ERR-is avaldatud arvamusloos ütleb Eestimaa Talupidajate Keskliidu juhatuse liige Kerli Ats, võttes aluseks maa- ja rannarahva pöördumise ühiskonna poole, et pealesunnitud veganlus on kui oht suitsupääsukesele.
“Kui keegi tahab vältida loomset päritolu toitu ja tarbida vaid taimset toitu, siis selline otsus on täiesti arusaadav ja aktsepteeritav. Aga kui keegi tahab lõpetada Eestis traditsioonilise kariloomade pidamise, siis sellisel nõudmisel on juba palju kaugemale ulatuvad tagajärjed,” kirjutab Kerli Ats.
Kerli Ats selgitab, et Eestimaal on tänu karjakasvatusele välja kujunenud ökosüsteemid, kus maaharimine ja karjakasvatus on seotud looduslike koosluste ja maastikulise rikkusega ehk “Mardikad, põldlõokesed, suitsupääsukesed ja kullerkupud sõltuvad suurtest imetajatest, kes aeg-ajalt rohumaa madalaks söövad ja siis edasi liiguvad, jättes maha sõnniku, mis on toiduks taimedele, putukatele ja seeläbi ka lindudele.”
Viimastel aastakümnetel aga on loomapidamine oluliselt vähenenud ja seetõttu on viimase 20 aastaga on järsus languses kõik karjatamisest sõltuvad liigid – põldlõoke, suitsupääsuke, rukkirääk, kiivitaja jne – ja kõik kahepaiksed, kelle arvukus on erinevatel andmetel langenud kuni 60 protsenti. Neil loetletud liikidel lihtsalt pole enam elukeskkonnaks vajalikke komponente.
Talupidajate esindaja nendib, et viimasel ajal on tekkinud nõudmised liha söömist ja selle aluseks olevat loomapidamise oluliselt vähendada. “Vahel pärinevad meie ühiskonna teadmised loodushoiust Netflixis nähtud filmist või Youtube’is nähtud videost, mitte mõne lihaveisetalu või lambakasvataja looduslike rohumaade külastamisest,” lisab ta.
Elurikkuse hävingust ja jätkuvast langusest on Kerli Atsi sõnul maal elanud inimesed rääkinud juba aastaid, kuid uue mõtlemise pealetung, mille järgi on loomad ohustamas meie kliimat ja liha söömine ning piima joomine tekitavad suurimat ohtu inimeste tervisele, on seda protsessi kiirendamas, mis aga pole õige ei Eesti looduse ega talupidajate jaoks.
Allikas: ERR