Uued Uudised

EKRE-lt “Otse kümnesse”: pensionid on auga välja teenitud ja need tuleb rahule jätta

EKRE

Populaarse väitlussaate seekordsetes aruteludes jäi kõlama EKRE seisukoht, et eksperimenteerimiste asemel tuleks pensionid sootuks tulumaksust vabastada.

Teisipäevases saates “Otse kümnesse” esindas EKRE-t erakonna esimees Mart Helme, kellel tuli väidelda Keskerakondlase Jaanus Karilaidi ja roheliste esindaja Joonas Laksiga. Saatejuht Jakko Väli suunamisel oli esimeseks teemaks viimane Emori populaarsusuuring ja siinkohal nentis Mart Helme, et hoolimata pidevast turmtulest on rahvuskonservatiivid oma positsioone pidevalt parandanud, ja see on seda kõnekam, et tegu pole ühekordse tõusu, vaid pideva trendiga.

Jakko Väli ülesvõetud teema Züleyha Izmailova ähvardamisest ühe ekrelase poolt tõi kaasa Mart Helme konstanteeringu, et EKRE ei saa kontrollida kõigi oma enam kui 8000 liikme FB-postitusi. Konkreetset postitust laitvalt hinnates nentis Mart Helme, et sellenimelisi inimesi on Eestis neli ja vaid üks neist on EKRE liige, seega käib praegu uurimine, kas tegu on just erakonna liikmega.

Rääkides valitsuse populaarsuse langusest ütles Mart Helme, et nõukajajal elanud inimesena mäletab ta, kuidas asjade halvenedes läks üha rohkem auru propaganda peale ja selgitus, et inimestele selgitati ebapopulaarseks kujunenud ettevõtmiste tausta liiga vähe, pole veenev. “Ma ei usu, et inimesed ei saa aru — tegemist on maksupoliitika möödalaskmistega ja kui kõik kallineb, sööb see ka tulumaksuvaba miinimumi tõusust saadava tulu ära,” seletas ta.

Vastates Jaanus Karilaidi selgitusele, et nemad on alles 12 kuud võimul olnud ja peavad varasemate valitsuste jamasid klattima, soovitas Mart Helme Keskerakonnal mõelda sellele, mida tuleks ümber teha — ennekõike viitas ta pensionidelt võetava tulumaksu kaotamisele. “Pensionärid on oma pensionid ausalt välja teeninud ja need tuleb tuleb rahule jätta,” toonitas ta. Helme lisas, et nii erinevate ideoloogiate puhul, nagu on valitsuskoalitsiooni erakondadel, ei saagi midagi konstruktiivset teha.

Mõistagi jõudis arutelu taas tagasi Reinsalu umbusaldamise juurde ja Mart Helme kordas üle, et EKRE-le polnud sedavõrd tähtis mitte kanakarja asi, kuivõrd see, et justiitsministri käe all on kohtusüsteem ja prokuratuur käest ära, pole võimude lahusust, samas kui iga haru teeb, mida tahab — näiteks geiküsimustes viidatakse kooseluseaduse rakendusaktide puudumisele ja asjad tehakse kohtutes ära. “Nii me hävitame samm-sammult õigusriigi,” nentis Mart Helme.

Kui jutuks tuli uue riigikontrolöri määramine, märkis Jakko Väli, et see on tegelikult kohitsetud organ, kes esitab omi aruandeid Riigikogule, kuhu nad ka jäävad. Ta hindas siiski praeguse riigikontrolöri Alar Karise ponnistusi, kes suudab keerulisel kujul esitatava riigieelarve puudujääkidele tähelepanu juhtida, tema auditid on samas arusaadavas ja nauditavas keeles. Talle sekundeerinud Mart Helme nentis, et eelarves on tõesti raske aru saada, kust raha konkreetseteks asjadeks tuleb, sest see on mitme rea vahele jagatud ja peidetud. Uue riigikontrolörikandidaadi Janar Holmi kohta aga ütles saatejuht, et tegu on sotside poole kaldu oleva pehme bürokraadiga, kelle puhul saab eilsest kontrollijast tänane kontrollija.

Kuivõrd õiguskomisjoni ette pole toodud ei kapo ega PPA uute juhtide kandidatuure, nentis Mart  Helme, et meil on paljudes ametites niiöelda asendamatud inimesed, kes on sinna pandud kümne aasta eest, aga tiksuvad oma ametis siiamaani. “Kas ametkondadest siis uusi inimesi peale ei kasva — juhte on vaja vahetada, sest iga inimene stagneerub pikalt ametis olles,” märkis ta.

Mart Helme toonitas, et ka riigikontrolöriga on taas asjad kummalised, sest uus kandidaat esitati Kadrioru poolt fraktsioonidega eelnevalt konsulteerimata, mis ei ole seadusandjatest ülerullimise tõttu soodsat fooni tekitanud. Ta märkis ära ka seda, et hoolimata suhteliselt väikesest ametikoha mõjust on senised riigikontrolörid Mihkel Oviir ja Alar Karis olnud ka arvestatavad arvamusliidrid.

Viimasena teemana tulid jutuks presidendivalimised Soomes ja Tšehhis. Kuigi Mart Helme tundis sümpaatiat pigem Põlissoomlaste kandidaadi Laura Huhtasaari vastu, peab ta ka Niinistot rahuldavaks, nimetades teda tüüpiliseks soomlaseks, ja ta tõi põhjanaabrite juures positiivsena ära oskust kuulata ära neid, kellel on mõnes küsimuses teistsugune arvamus. Minnes Visegradi ruumis toimuva juurde, arvas EKRE liider, et Eesti võiks ennast siduda mitte ennast juba ammendanud Põhjamaade, vaid V4 grupiga, kes tasakaalustavad Lääne-Euroopa liigset liberalismi ning kelle valitsused on oma rahva seas populaarsed. Keskerakonda esindanud Jaanus Karilaid nõustus, et Eesti võiks Poolalt ja Ungarilt üle võtta peremehetunde.

Exit mobile version