Delfi tehnikarubriik Forte teatab kahjurõõmsalt, et EKRE olevat saanud tagasilöögi e-valimistel veebikaamera tuvastamiseks kasutamise osas – seega jääb arusaamatuks, kas kaameraküsimus on tehniline või poliitiline. Üldise Eesti digiriigi ja Skype kiitmise õhkkonnas aga annavad “eksperdid” teada, et me olevat veebikaamera kasutamiseks veel liiga mannetud.
Delfi kirjutab: Riigi infosüsteemi ameti (RIA) ja tehnoloogiaettevõtte Cybernetica kübereksperdid leidsid olulisi puudusi kunagise valitsuspartei EKRE soovis muuta juba eelseisvatel valimistel kohustuslikuks tuvastada inimestel end e-hääletamisel lisaks ID-kaardile või mobiil-ID-le ka veebikaamera ees.
Cybernetica koostatud analüüs leiab kokkuvõtvalt, et näotuvastuse lisamine valimistele on tehtav, kuid privaatsusriive ja tehnoloogilise keerukuse tõusuga kaasnevad riskid, mis ei pruugi kaaluda üles sellest saadavat kasu, jätkab Forte.
Kommenteerib Kert Kingo:
“Huvitav – e-hääletamise puhul leitakse, et isiku tuvastamiseks piisab ID-kaardiga sisse logimisest, ja tsiteerides Cybernetica kübereksperte “muutuks e-hääletamise teenus kasutajale ebamugavamaks, sest eeldab korraliku kaameraga seadme olemasolu ja selle kasutamisoskust. Lisandub ka privaatsusriive.”
Samal ajal teatab Eesti Sotsiaalkindlustusamet, et Soomes elavatel Eesti pensionäridel ei piisa oma elusoleku tuvastamisel ainult ID-kaardist, vaid pensionisaaja peab helistama VIDEOkõne isiklikult, s.o isikusamasus tuleb tõendada ametliku isikutõendiga videokõne ajal. (https://www.tyoelake.fi/…/kas-saate-pensioni-eestist…/).
Sama suhtumine on ka notaritel, kes nõuavad notariaaltoimingute tegemisel videosilla vahendusel ehk kaugtõestamisel näotuvastust ja ei lepi pelgalt ID kaardiga.(https://www.notar.ee/et/teabekeskus/kaugtoestus).
Sellised nõuded kehtivad veel mitmetes teistes valdkondades (nt pankades liisinglepingu sõlmimisel).”
Selles loos tundub RIA-l ja Cybernetical olevat poliitiline tellimus, sest järeldus ilmus siis, kui võimul on erakond, kelle pärast e-valimiste analüüs üldse ette võeti ehk võltsimistes kahtlustatav “öösel kell 3 hääletav” Reformierakond.
Eesti liigub igal alal infotehnoloogiliselt edasi, videosild (Skype) on meie pikaaegne uhkus, pandeemiatingimustes on see võimalus ülikasulikuks osutunud, Riigikogugi töötas eelmisel hooajal just sel moel – aga “eksperdid” leiavad, et me oleme uuendusteks veel liiga äbarikud. Pealegi – kui seadet või oskusi pole, siis tavaline valimisjaoskonnas hääletamine on ju alles!
Delfisse aga tundub mürk olevat nii sisse imbunud, et see söövitab ka Forte teaduse- ja tehnikatoimetust – miks muidu selline kahjurõõm? Soovituseks – kui tahate loole tõsiseltvõetavust anda, ärge kisage teadusuudistes sellest, kuidas EKRE olevat pihta saanud.
Delfi “tehnikaspetsialistide” tasemest annab tunnistust läbinisti vihast nõretav loo lõpp: “Kõikvõimalikke sellekohaseid analüüse ja komisjone on ellu kutsunud kõik EKRE IT-ministrid, kes vähegi ametis püsisid – eelkõige Kert Kingo (kes oli ministrikohalt sunnitud lahkuma, sest jäi vahele oma nõuniku kohta valetamisega riigikogu ees) ja kenasti eelmise valitsuse lõpuni vastu pidanud Raul Siem.”
Kuidas puutub videokaamera küsimusse ministri väidetav valetamine – või miks on lugu siis Forte rubriigis, mitte üldises sopavoolus?