Uued Uudised

EKRE valimistulemus tõi Euroopa parteidelt ohtralt õnnitlusi ja koostööettepanekuid

Saates “Räägime asjast” võtsid Mart ja Martin Helme üles ka Euroopa Parlamendi valimiste teema.

Martin Helme teatas rõõmustava uudise: pärast Riigikogu valimiste tulemuste selgumist on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond saanud paljudelt Euroopa erakondadelt ja europarlamendi fraktsioonidelt õnnitluskirju sooviga teha edaspidi koostööd.

“Euroopa Parlamendi valimistel järel muutub Euroopa poliitiline maastik tektooniliselt tundmatuseni,” ennustas Martin Helme. “Eelmürgel juba käib – EPP ehk euroopa rahvaparteide fraktsioon tahab ungarlaste Fideszit välja heita.” Tema hinnangul tähendab EPP saksa kristlikke demokraate, kõik teised on seal manulised.

Mart Helme sõnul pole saksa kristlikel demokraatidel mingit pistmist ei konservatiivsuse, rahvusluse ega kristlusega – nii on seal päris tõsiselt algatatud arutelu selle üle, kas moslem võiks olla kristlike demokraatide partei eesotsas. “Nende dekadents on jõudnud tasemele, kus mõistusega pole enam midagi võimalik seletada,” lausus ta.

Martin Helme sõnul on Ungari valitsuspartei Fidesz juba aegade hämarusest EPP-s olnud, kuid tema seisukohtade suhtes on siiani vaid kulme kergitatud. Fideszil on olnud kasulik peavoolus olla ja sakslased on väitnud, et nii saavad nad ungarlastel silma peal hoida. Nüüd on Fideszil ilmselt sakslaste targutamisest kõrini saanud ja ka teisel poolel on kasulik tüli üles kiskuda – aluseks võeti nüüd ungarlaste Sorosit ja Junckerit hurjutav valimisplakat, mis väidetavalt murdis EPP kannatuse.

Fidesz võtab tõenäoliselt ära kõik Ungari mandaadid ning seetõttu on EPP-l ja Euroopa Komisjonil alust karta – euroskeptikud saavad Ungari poolt lisamandaate. Laiemas laastus ennustatakse euroskeptikutele uues europarlamendi koossseisu kolmandikku häältest, kuid Helmede arvates saab see protsent olema vähemalt 40.

Saatejuhtide sõnul on Euroopa parlamendil väikesed funktsioonid, kuid ta on neid pidevalt suurendanud. Uuel koosseisul tuleb moodustada uus Euroopa Komisjon ja kinnitada eelarve. 40 protsendi euroskeptikute puhul ei tule EK enam nii föderalismi-meelne, sest europarlament võtab komisjoni liikmed kõik ükshaaval läbi. Eurosaadikute kinnitada on ka uus president ja välisasjade volinik.

Martin Helme sõnul on osa euroskeptikutest rahvusmeelsed, teised on sinna sattunud muudel põhjustel. Neil on ka riigiti erinevad huvid, kuid see koostööd ei sega. On kolm paduföderalistlikku fraktsiooni ehk EPP, sotsid ja ALDE ehk liberaalid, kelle hulka kuuluvad ka Reformi- ja Keskerakonna eurosaadikud. Nende kolme liikmeskond kindlasti kahaneb, ennekõike liberaalidel, aga ka EPP-l, kui Fidesz kaob, ja sotsid on ka Euroopas allakäiguteel. Rahvusriigimeelsetel aga ilmselt kombineeruvad uued fraktsioonid.

“Eestis europarlamendi valimised ilmselt paljusid ei huvita, osalusprotsent tuleb 35-40 ringis,” arvas Martin Helme. “Meil on motiveeritud valija, seega saab EKRE ka seal hea tulemuse.

Mart Helme sõnul on EKRE rahvusriikide EL-i poolt ja föderalismi vastu. “Olen mitmel korral Kaja Kallasele öelnud, et ära valeta, nagu tahaks EKRE Eesti EL-ist ja NATO-st välja viia, aga tema valetab ikka edasi, ja seda ka välismeedias,” pahandas ta. Martin Helme lisas, et EKRE ei taha unitaarriiki ja juba praeguses EL-is on liiga palju föderaliseerimist, mis tuleb tagasi keerata ja suveräänsust rahvusriikidele tagasi andma hakata. Kui aga föderalistid jätkavad, siis tuleb hakata mõtlema liikmelisuse osas  rahvahääletuse peale, sest Eesti ei astunud sellisesse Euroopa Liitu.

Mart Helme sõnul on väga paljud ettevõtjad talle öelnud: “Tehke midagi EL-i bürokraatiaga, me lämbume eurodirektiivide all, aga omad ametnikud keeravad neile veel vinti peale!” Martin Helme sõnul on just praegu valimised võitnud Reformierakond kolmedel valimistel rääkinud bürokraatia vähendamisest, kuid vindi põhja keeranud.

Exit mobile version