Uued Uudised

Ettevõtjad annavad Kaja Kallase valitsusele hävitava hinnangu

Ettevõttete juhid hindavad praegu Kaja Kallase kolmandat valitsust (alates 2023) enam-vähem sama halvaks kui Jüri Ratase esimest valitsust (2016-2019), näitab alates 2015. aastast läbi viidav konjunktuuriinstituudi kvartaalne küsitlus.

EKI äribaromeetri valimisse kuuluvast 1400 ettevõtte juhist andis 2024. aasta märtsis hinnangu valitsuse tegevusele 536 juhti. 62% vastanutest hindas valitsuse viimase kolme kuu tegevuse mõju Eesti ettevõtluskeskkonna konkurentsivõimele negatiivselt, ainult 2% vastanutest andis positiivse hinnangu, vahendab Finantsuudised.ee.

Ettevõtjatelt küsiti: „Milline on teie hinnangul valitsuse viimase kolme kuu tegevuse mõju Eesti ettevõtluskeskkonna konkurentsivõimele?“

Negatiivset hinnangut põhjendati valdavalt erinevate maksutõusude ja ebaselgusega tulevaste maksude osas, kuna maksude tõstmine ei aita majanduslanguse perioodil majandust elavdada, pärsib tarbimist ja tõstab (sisend)hindasid. Ettevõtjate hinnangul toob nii elukalliduse tõus kui miinimumpalga hüppeline kasv kaasa palgasurve.

Tõdeti, et riigis on üheksa kvartalit majanduslangust, kuid mitte ühtegi majandust elavdavat meedet ei ole arutlusel, ei abistata ettevõtlust ega tegeleta konkurentsivõime teemadega, majanduse arenguga ei tegeleta ja puudub pikk plaan (10−15 aastaks) stabiilse ärikeskkonna (sh investeerimiskliima) loomiseks. Avaldati arvamust, et tehakse tegevusi, mis suurendavad inflatsiooni, mitte ei vähenda seda ja kuna Eesti inflatsioon on võrreldes teiste EL riikidega endiselt kõrgemate seas, siis konkurentsivõime väheneb jätkuvalt.

Ettevõtjate hinnangul ei tagata välisinvestoritele piisavalt stabiilset ja usaldusväärset majanduskeskkonda ning pikaajaliste ärisuhete loomist ja usalduse võitmist takistab Eesti positsioneerimine homse sõjaterritooriumina, kuid sõja lähemale toomine ja sõjaohuga hirmutamine pärsib ettevõtlust.

Põhjendustes toodi välja valitsuse ebastabiilsust otsustes (aeglus, pidev muutmine), segaseid sõnumeid pigem maksukoormuse suurendamise kui stabiilsuse suunas ja strateegilise suunanäitamise puudumist. Plaan hakata ettevõtete kasumeid tulumaksustama, mõjub vastanute hinnangul pärssivalt välisinvesteeringutele, maksukeskkonna destabiliseerimine peletab riigist investoreid ja raha ning talendid kaaluvad Eestist lahkumist, energeetika ja energiahindade otsused tunduvad arusaamatud, energia valdkonnas pole tagatud piisav stabiilsus ja konkurentsivõime ning rohepoliitika tundub liiga jõuline.

 

Allikas: finantsuudised.ee

Exit mobile version