Euroopa Liit on ennast koroonakriisis täiesti tarbetu ja võimetuna näidanud ning ilmselt ta ei suudagi midagi enamat teha, kui isegi suurim liikmesriik Saksamaa eelistab asju omal käel ajada.
Euroopa Komisjon kutsus esmaspäeval üles liikmesriike oma tegevust piiride sulgemisel koordineerima, mitte kehtestama ühepoolseid piiranguid nagu seda tegi hiljuti Saksamaa.
Komisjoni teatel toodi 27 liikmesriigile saadetud kirjas välja reisisoovitused, milles lepiti kokku läinud oktoobris, et vältida pandeemia algul nähtud ühepoolsetest piirangutest tingitud kaost.
Saksamaa kehtestas Austria ja Tšehhi piiril pühapäevast kontrolli, et aeglustada seal levivate uute nakkavamate viirusetüvede levikut. Esmaspäeval teatati, et sama võidakse teha piiril Prantsusmaaga, kuna riigi idaosas Moselle’i departemangus levib Lõuna-Aafrika viirusetüvi.
Kantsler Angela Merkeli pressiesindaja Steffan Seibert ütles, et olukorda jälgitakse ja pandeemiameetmed on pideva läbivaatuse all. Piiride sulgemine oli Seiberti sõnul “viimane abinõu”, kuid Saksamaale ei jäänud uute viirusetüvede tõttu muud võimalust.
Prantsuse Euroopa asjade minister Clement Beaune ärgitas Saksamaad piiri mitte sulgema. “Me anname endast kõik, et vältida koordineerimata otsust ja halba üllatust,” ütles Beaune. Ta lisas, et piiride sulgemisel tuleb tööliste kaitsmiseks luua “nii ulatuslikud erandid kui võimalik”.
Euroopa Komisjon väljendas Saksamaa kehtestatud piirangute tõttu rahulolematust. Komisjoni pressiesindaja Christian Wigandi sõnul tahetakse, et liikmesriigid järgiks oktoobris loodud nakkusmäära põhist värvisüsteemi, mitte ei võtaks ühepoolseid meetmeid.
Saksa siseministeeriumi teatel aga ühendab riigi poliitika “euroopaliku mõtteviisi kohalike vajadustega”.
Kogu loost aga kumab läbi see, et bürokraatlik Euroopa Komisjon on võimetu midagi asjalikku korraldama, kui juba Saksamaa tema peale ei looda ja asju oma äranägemist mööda korraldab. (AFP-BNS-UU)