Uued Uudised

Euroopa Liit arutleb juba, kuidas minna edasi ilma Ungari ja Poolata

People step on an European Union flag as they celebrate Britain leaving the EU on Brexit day at Parliament Square in London, Britain January 31, 2020. REUTERS/Simon Dawson

Neljapäeval toimunud Euroopa Ülemkogu liikmete videokonverentsil ei jõutud kuigi palju lähemale lahendusele Ungari ja Poola vetostatud EL-i pikaajalise eelarve ja Covid-19 taastepaketi osas. Põhjuseks EL-i otsus siduda rahastamine nn õigusriigi põhimõtetega. Päev enne ülemkogu teatas ka Sloveenia peaminister Janez Janša, et toetab Ungari ja Poola otsust.

„Mõned poliitilised grupid… ähvardavad avalikult kasutada instrumenti, mida ekslikult nimetatakse „õigusriigi põhimõteteks“ üksikute EL-i liikmeriikide distsiplineerimiseks enamushääletuse kaudu,“ kirjutas Janša Euroopa Ülemkogu eesistujale Charles Michelile.

Ungari ja Poola blokeerisid nii EL-i 750 miljoni eurose taastepaketi kui ka järgmise seitsme aasta eelarve, kuna neile on vastuvõetamatu Brüsseli otsus siduda rahastus nn õigusriigi põhimõtetega, mis nende sõnul kujutab endast võõraste väärtuste pealesurumist liikmesriikide rahvastele.

Kohtumise järel ütles Ungari valitsuse kõneisik Zoltán Kovács, et nüüd on vastutus nende liikmesriikide käes, kes võtsid endale õiguse muuta algset kokkulepet, milleni jõuti juulikuisel ülemkogul. Siis selgitas Ungari oma positsiooni selles küsimus ja ütles konkreetselt, et Ungari ei nõustu olukorraga, kus EL-i rahastus seotakse poliitiliste kriteeriumitega.

Praeguse olukorra ümberhindamisele olid aga kategooriliselt vastu Hollandi peaminister Mark Rutte ja Prantsusmaa president Emmanuel Macron, kelle sõnul on EL-i praegune positsioon õigusriigi põhimõtete osas „absoluutne miinimum“ ja Prantsusmaa Euroopa asjade minister Clément Beaune teatas ülemkogul, et Prantsusmaa jätkab „õigusriigi“ kriteeriumi nõudmist, kuna „ohus on meie väärtused ja Euroopa projekt“.

Beaune mainis ka mõtet, et ülejäänud 25 liikmesriiki peavad võib-olla liikuma edasi ilma Ungari ja Poolata. „Me kaalume – ja seda viimase võimalusena – ka olukorda, kuidas jätkata ilma riikideta, kes lepet blokeerivad,“ ütles Beaune. Teda toetab europarlamendi liberaalse ALDE fraktsiooni juht Guy Verhofstadt, kes kirjutas hiljuti ühes artiklis, et EL võiks minna edasi ilma Ungari ja Poolata.

Saksamaa kantsler Angela Merkel oli oma väljaütlemistes tunduvalt ettevaatlikum ning rõhutas, et Ungari ja Poolaga tuleb läbirääkimisi jätkata. Küsimusele, kas EL peaks ähvardama Ungarit ja Poolat hääleõiguse äravõtmisega, vastas Merkel: „Minu jaoks ei ole sõna „ähvardama“ siin kontekstis üldse mingi sõna. Meil on kohustus leida lahendus.“

Allikas: Remix News

Exit mobile version