Uued Uudised

Euroopa Liit astus uusi samme sõnavabaduse piiramiseks internetis, Eesti nõustus suukorvistamisega

Visitors watch a segment called "Censorship" from a silent film called "Shadow Play" by Venezuelan artist Javier Tellez displayed at the "Walking Through Walls" exhibition at the Martin-Gropius-Bau museum in Berlin on September 11, 2019. - Made to coincide with the 30th anniversary of the fall of the Berlin Wall, "Walking Through Walls" runs from September 12, 2019, to January 19, 2020. According to the organisers, the exhibition interrogates "the experience of vulnerability and anxiety caused by power structures that thrive on confinement and segregation". (Photo by John MACDOUGALL / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY MENTION OF THE ARTIST IN THE CAPTION - TO ILLUSTRATE THE EVENT AS SPECIFIED IN THE CAPTION

Möödunud nädalal langetas Euroopa Liit põhimõttelise otsuse liikuda edasi täiendavate internetisõnavabadust piiravate seadustega. Liikmesriigid leppisid kokku uues seadustepaketis, mis sunnib tehnoloogiaettevõtteid võtma vastu ennetavaid meetmeid nn vihakõne ja internetis leviva valeinfo levimise takistamiseks.

Uus digiteenuste seadus hakkab ilmselt nõudma, et enam kui 45 miljoni aktiivse kasutajaga saidid peavad veelgi aktiivsemalt kontrollima sisu, mida peetakse kas ebaseaduslikuks või „kahjustavaks“, ka nn valeinfot hakatakse uue seadusega ilmselt veelgi hoolikamalt kontrollima. Euronewsi andmetel nõustusid uute põhimõtetega kõik 27 liikmesriiki.

„Digiteenuste seadus aitab kaasa turvalise ja vastutustundliku internetikeskkonna loomisele,“ ütles üks ELi tippametnik uue seaduse koha, mis hakkab kehtima mitte varem kui 2024. aastal. „Platvormide sisumodereerimise otsused peaksid olema läbipaistva, takistama ohtliku valeinfo laialdast levikut ning vältima ohtlike toodete müümist,“ lisas ametnik. Üks teine ELi poliitik kiitles samas, et EL teeb lõpu n-ö metsiku lääne ajastule internetis.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen teatas aga, et tegelikult aitab seadus hoopis sõnavabadust kaitsta ja et kõigil kasutajatel on võimalus pöörduda soovi korral sisumoderaatori otsuse vaidlustamiseks kohtusse. „Digiteenuste seadus toob kaasa kõigi ELi võrguteenuste põhireeglite täiendamise,“ ütles von der Leyen. „Seadus tagab, et internet püsiks turvalise keskkonnana, kus kaitstakse väljendusvabadust ja tagatakse võimalused digiettevõtluseks.“

Samas tuli eile uudis, et miljardär Elon Musk ostis lõpuks ära Twitteri. Pärast tehingu sõlmimist kirjutas Musk Twitteris: „Sõnavabadus on toimiva demokraatia põhialus ja Twitter on digitaalne linnaväljak, kus arutletakse inimkonna tuleviku jaoks oluliste teemade üle.“

Vasakaktivistid on juba alustanud Muski vastast laimu- ja tühistamiskampaaniat, nimetades Muski transfoobiks ja LGBT-vastaseks. Üks Twitteri praegune töötaja väitis internetis, et „me teame et ta [Musk] on kahjustanud töötajaid, transseksuaalide kogukonda, naisi ja teisi, kellel on maailmas vähem võimu“, jätmata loomulikult viitamata, kuidas või keda Musk reaalselt kahjustanud on.

Probleemidele Twitteri kogukonnas viitas hiljuti ka sotsiaalvõrgustiku Gab tegevjuht Andrew Torba: „See on väga tugevalt kaldu vasakule, seega juba oma olemuselt sõnavabaduse vastu. Kui Twitter peaks taas hakkama toetama sõnavabadust, siis lahkub suur osa neist inimestest Twitterist, sest nende lumehelbelik maailmavaade ei suuda tulla toime sõnavabadusega kaasneva reaalsusega.“

Allikad: Breitbart, Life Site News

Exit mobile version