Naispoliitikuna võiksin tunda heameelt Eesti esimese naispeaministri üle, kuid Kaja Kallase ametiaeg on osutunud pettumuseks, jättes endast maha pere- ja lastevaenuliku poliitika. Naispeaministrilt oodati suuremat hoolivust ühiskonna haavatavamate liikmete suhtes, kuid Kallas vedas alt, kärpides viimases valitsuses esimese asjana peretoetusi ja moonutades abielu tähendust.
Kaja Kallas on püüdnud oma poliitiku kuvandit siduda naiseks olemisega, lootes, et sellega saab ta hinnaalandust kompetentsuses, ent selle ajutine efekt on tänaseks täielikult haihtunud. Pole välistatud, et tema läbikukkumine võib osutuda takistuseks tulevaste naispeaministrite esilekerkimisele.
Peaminister Kallase poolküpsete õuntena pudenevaid ütlusi jäävad igatsema ajakirjanikud ja anektoodimeistrid. Ajalukku lähevad nii “elektrimolekulid”, “limonaadiautomaat” kui ka huultelt lugemine. Usun, et Kaja vanemad saavad pensionäridena hakkama ka pärast tema Brüsselisse lahkumist. Kaja Kallas päris oma ENSV nomeklatuuri tippude hulka kuuluvalt isalt arrogantsi ja usu, et valija unustab kõik. Seekord nii ei läinud, vaid Reformierakonna toetus on langenud rekordmalalale alates 2003. aastast.
Kaja Kallase kahepalgelisust jääb meenutama idavedude skandaal, mis jätab tema karjäärile kustumatu pleki. See muutis farsiks ka tema senised tegevused Ukraina suunal.
Kallas pärandiks jääb valitsemisstiil, mis seisab näoga Brüsseli ja seljaga eesti rahva poole. Isikliku karjääri edendamiseks Brüsselis otsustas ta valida kõige radikaalsema rohepöörde variandi, mis on löönud sügava haava Eesti konkurentsivõimele.
Kuigi Kallas on öelnud, et ta on õpihimuline, siis vigade jäärapäine kordamine seda ei kinnita. Ta päris Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsioonilt kaheksaprotsendilise majanduskasvu, ent mängis saadud päranduse maha nagu lotosõltlane kasiinos. Tulemuseks on juba kolmandat aastat langev majandus, sellal, kui teised Euroopa Liidu liikmesriigid kosuvad.
Tema valitsuse saavutuseks jääb Euroopa kõrgeim inflatsioon, järsk konkurentsivõime kukkumine ning lähiajaloo suurimad maksutõusud.
Murelikuks teeb, et Brüssel on valmis Ukraina sõja ajal edutama plekilise mainega inimesi. Ukraina vajab andekaid ja puhta renomeega eestkõnelejaid, mitte Ukrainat enesereklaami instrumendiks muutnud silmakirjatsejat. Karta on, et Kaja Kallas võib kõrges euroametis hätta jääda, sest juba peaministrina paistis silma tema ebakompetentsus.
Kallas ootas kriiside leevenemist, et saaks lõpuks valitsemisega tegeleda. Paraku suutis ta üksnes kriise süvendada ega jõudnudki oma “töö viljade” nautimiseni.
Positiivne on see, et Kaja Kallase lahkumine tekitab paljudele kergendust, olgugi et ajutiselt. Reformierakonna poliitika sellest ei muutu, kui seinal vahetatakse peaministri portree.
Evelin Poolamets, riigikogu liige, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimees