Ameerika Ühendriikide investeerimispanga Goldman Sachsi Malaisia filiaal 1MDB mõisteti süüdi altkäemaksu ja rahapesu seaduste rikkumise eest ning pank nõustus maksma 2,9 miljardit dollarit trahvi. Tegemist on esimese kuriteokaasusega Goldman Sachsi tegutsemisaja jooksul.
Panka süüdistati ka mitmete ohusignaalide ignoreerimises seoses Malaisia filiaaliga. „Panga personal lasi sellel skeemil rahulikult jätkuda ning pigistas silma kinni või ignoreeris tervet hulka väga selgeid signaale,“ ütles USA justiitsministeeriumi kriminaalosakonna juht Brian Rabbitt.
Ta lisas, et 1MDB petuskeemi kaudu maksti 1,6 miljardit dollarit altkäemakse, mis oli suurim USA-st väljas toimunud altkäemaksu juhtum ja ka Goldmani trahv oli sellele vastavalt enneolematult suur. Emaettevõte Goldman Sachs Group läks prokuratuuriga kokkuleppele ja võttis süüdistused omaks. Goldmani juhatus ütles, et seoses ettevõtte eksimuste ilmsiks tulekuga nõutakse tagasi 67 miljonit dollarit boonuseid, mis maksti viiele varasemale juhile.
Ühtlasi tahetakse küsida tagasi kolmele endisele pankurile makstud boonused 76 miljoni dollari ulatuses. Nendeks olid Tim Leissner, kes mõisteti rahapesus süüdi, Roger Ng, keda USA-s süüdi ei mõistetud ja Andrea Vella, endine panga partner, kellel on keelatud töötada USA pangandussektoris.
Kokkulepe kohaselt peab Goldman Sachs maksma trahvi 2,3 miljardit dollarit ja neilt võetakse ära 600 miljonit dollarit tasusid, mida nad konkreetsete korruptiivsete tehingute pealt teenisid.
Trahvisumma jagatakse erinevate ametkondade vahel, mille hulgas on ka USA justiitsministeerium, USA väärtpaberite ja börsitehingute komisjon, föderaalreserv, New Yorki finantsteenuste osakond, Ühendkuningriigi finantsjärelevalveasutus ja usaldatavusnõuete täitmise järelevalveasutus, samuti Singapuri ja Hong Kongi vahendajad. Eelnevalt sel aastal nõustus Goldman kokkuleppega maksta 3,9 miljardit dollarit trahvi Malaisia ametkondadele.
Rahapesu käigus suunati 1MDB raha erinevatesse korruptiivsetesse projektidesse ning ühtlasi ka näiteks Malaisia tollase peaministri Najib Razakit isiklikele arvelduskontodele. Endine peaminister mõisteti 12. aastaks vangi, kuid ta ei ole end süüdi tunnistanud ja on otsuse edasi kaevanud.
Allikas: Financial Times