LHV analüütik ja majandusteadlane Heido Vitsur andis Vikerraadio hommikuprogrammis saatejuhtidele definitsiooni, kes on Eestis rikas ja kes vaene.
Vitsur ütles, et vaene või kehvapoolne oleks see, kes saab vähem kui mediaanpalka ehk alla 1600 euro kuus kätte. Sealt edasi tuleb ebamäärane 10–15 protsenti keskmist. Päris jõukad on Vitsuri definitsiooni järgi aga need, kes teenivad 2500 ja enam eurot kätte.
Vitsur rõhutas, et kõik sõltub aga sellest, kui suur on pere ja kui suured on võetud kohustused: kui on võetud näiteks väga suur majalaen, ei pruugi ka 4000-eurosest palgast midagi üle jääda.
Ametlikult on Eestis absoluutse vaesuse piiriks 303,4 eurot kuus, teatab statistikaamet. 2022. aastal elas absoluutses vaesuses 3,5 protsenti rahvastikust. Suhtelises vaesuses aga 22,5 protsenti Eesti elanikest.
Vitsur märkis, et alates 2020. aastast on Eesti hinnad kerkinud 37,5 protsenti, sealjuures toit 40 protsenti ja eluase 90 protsenti ja valitsuse viimase kolme aasta otsused pole paranemisele kaasa aidanud, pigem vastupidi. Vaesem elanikkond on sunnitud enam kui poole oma sissetulekust kahe viimase peale kulutama.
Eesti keskmine brutokuupalk oli tänavu I kvartalis 1864 eurot.