Oleme kõik tüdimuseni kuulnud, kuidas peaminister Kaja Kallas (Reformierakond) ei pea oma abikaasa idaraha skandaali millekski ning tema hinnangul pole sellest mingit probleemi ka Eesti mainele välismaal. Aga tegelikkus on muidugi midagi muud. Isegi, kui skandaali avalikustamisest on mitu kuud möödas.
Keegi pole enam nii naiivne, et usuks Kaja Kallast, siiski tasub üle käia sellest, mida vahendavad Eesti saadikud Euroopa Parlamendis.
EKRE saadik Jaak Madison on juba varem rääkinud, kuidas Brüsseli koridorides tuleb kolleegidele selgitusi selle teema kohta jagada. Laupäevane Postimees vahendas ka teisi.
Õpetliku ja tänitava tooni eest maksab Kallas, tegelikult aga kogu Eesti, praegu lõivu ning end „sõjaprintsessiks“ pidava Kallase rahvusvahelist mõju hinnati üle nii sõja alguses kui ka praegu, vahendab Postimees.
Eestist pärit Euroopa Parlamendi liikmed, aga ka poliitikud üldisemalt, on kriitilised ja ütlevad otse, et nii Kaja Kallase kui ka Eesti maine ja tõsiseltvõetavus on langenud. Mõned – diplomaadid ja ametnikud – nendivad seda pigem ümber nurga ning on järelduste tegemisel ettevaatlikumad.
Muu hulgas pannakse imeks, kuidas saab üldse sellises olukorras peaministrina jätkata.
Öeldakse otse näkku, et kui te räägite Ukraina toetamisest, siis ei mõju see enam usutavalt. Mõned lihtsalt itsitavad pihku ja on kahjurõõmsad.
Viimase kuu jooksul on Kallas pälvinud oma mitu rahvusvahelist auhinda, selle taga olevat suurel määral Kallase enda meeskonna sihipärane tegevus, mis on osa skandaali mõjude leevendamise kampaaniast.
„Dotseeriv toon, muudkui õpetas ja kritiseeris kõiki. Rääkis sakslastele, mida nad peavad Ukrainasse saatma,“ rääkis üks allikas Postimehele. „Sakslasi häiris see väga. Mida sa õpetad! Kui jamaks läheb, siis meie, sakslased, tuleme teid kaitsma, aga teie muudkui õpetate meid.“
Eriti hulluks olevat asi läinud enne Euroopa ülemkogusid, rääkis Postimehe allikas. Seal on laua taga ainult riikide peaministrid-presidendid ning vahetult enne ülemkogu tuleb Eesti välja suurejoonelise ettepanekuga, kuigi ülemkogule eelnevad kõiksugu muud formaadid, kus saab ideed läbi arutada.
Näitena tuuakse Ukrainasse miljoni mürsu saatmise initsiatiiv aasta alguses läks käima tohutu soolona. Nüüd on pool aastat möödas ja mis sellest saanud on?
Loe lisaks:
Jaak Madison: teised Europarlamendi liikmed ei suuda uskuda, et Kallas veel peaminister on