Uued Uudised

“Iduettevõtete” propaganda muutub üha naeruväärseks, eriti Bolti raames

Takso, Bolt

Kui Eestis peetakse “iduettevõtteks” ärieetika piiri peal balansseerivat Bolti, siis võiks start-up-ettevõtteks pidada ka Kalevit – idufirma aastast 1806.

Vikipeedia ütleb: “Idufirma ei ole “päris firma”, kus teatakse, kuidas raha teenida, vaid grupp inimesi, kes alles otsivad selleks võimalusi. Idufirmat eristab teistest (alustavatest) firmadest asjaolu, et idufirma toodet või teenust ei ole veel äriliselt tõestatud, puudub väljakujunenud kliendibaas ja ärimudel on pidevas aktiivses arengus ning võib isegi kardinaalselt muutuda protsessi käigus. Idufirma võib tegutseda mis tahes valdkonnas, kuid enamik neist tegutsevad tehnoloogia- või tarkvara-alal, kuna seal on uue toote väljaarendamise kulud teiste tegevusaladega võrreldes väiksemad.”

BNS aga kirjutab pealkirja “Eesti iduettevõtjate noor põlvkond näitas erakordselt kiiret kasvu” all: “Startup Estonia ning Eesti Maksu- ja Tolliameti andmetel oli Eesti idusektori ettevõtete käive tänavu esimeses kvartalis 1,2 miljardit eurot, kasvades võrreldes aasta tagusega ligi 40 protsenti; viieaastaste Eesti iduettevõtete käive kasvas üle 60 protsendi ning need on kaasanud ka 70 protsenti kogu idusektori investeeringutest.Startup Estonia juht Vaido Mikheim tõi välja, et Eesti idusektori fookus on liikunud investorite rahalt klientide rahale ning jätkub juba eelmisel aastal täheldatud trend, kus nii nooremad kui küpsemad iduettevõtted keskenduvad klientide leidmisele ja müügikäibe kasvatamisele.

Suurima käibe tegi tänavu esimeses kvartalis Eesti idusektori vaieldamatu liider Bolt 405,4 miljoni euroga ning sellele järgnesid Pipedrive 121 miljoni euroga, Wise 34,8 miljoni euroga, BetPawa 32,8 miljoni euroga ja Sunly 29 miljoni euroga.

Mikheim lisas, et aasta esimene kvartal näitas Eesti idusektoris mitu huvitavat tendentsi. “Idusektori eeskujulik käibekasv süstib loodetavasti optimismi ja ambitsiooni tavamajandusse. Kui kõikide maksukohuslaste käive kasvas aastaga alla viie protsendi, siis idusektori tulemused näitavad, et olukord pole sugugi nii lootusetu.””

Bolt, kes skeemitab ettevõtluses, rahastab võimuparteisid ja veab sisse umbkeelseid migrante, on endiselt idufirma? Ja Villigid on “poisid garaažist”?

Bolti asutasid 2013. aastal Markus, Martin Villig ja Oliver Leisalu visiooniga luua ühine platvorm Eesti ja Läti taksode jaoks. 2023. aasta veebruari seisuga tegutses Bolt 45 riigis ja 400 linnas Euroopas, Aafrikas, Aasias ja Lõuna-Ameerikas. Bolti platvormil on üle 100 miljoni kasutaja. Boltis töötab üle maailma 4000 töötajat, ettevõtte peakontor asub Tallinnas Eestis, kus töötab 1300 inimest.

Lõpetage ometi see tõeliste idufirmade mõnitamine ja koristage nimistust minema need ebaeetilised firmad, kes kasutavad iduettevõtte staatust lihtsalt ära. Hiljuti näiteks selgus, et kindlustusnõue elektritõuksidele Bolti puhul ei kehti.

Uued Uudised

Exit mobile version