Uued Uudised

“Inimõigused” ja “kliimamuutuse pidurdamine” kaubanduskettides – kõlab kuidagi väga ideoloogiliselt

MAXIMA, pood, kaubandus

Mitmete rahvaste seas on levinud vanasõna “Ütle mulle, kes on su sõbrad ja ma ütlen, kes oled sina ise!” Seda maksab võtta tõsiselt ka tänasel päeval.

MTÜ Estwatchi poolt avaldatud värske uuring näitab, et Eestis tegutsevad toidupoeketid arvestavad ja maandavad oma tarneahelates inimõiguste ja keskkonnaga seotud riske kas ebapiisavalt või üldse mitte. /…/  Tegemist on esimese uuringuga Eestis, mis rahvusvaheliselt tunnustatud suunistele tuginedes hindab süsteemselt toidupoekettide vastutustundlikkust. Toidupoekettidel on oluline roll toidutarneahelates inimõiguste järgimisel ja keskkonna hoidmisel, kuna nemad määravad, missugused tooted jõuavad poeletile ja millised mitte ning kui eetilisi valikuid saavad tarbijad teha. /…/

Lisaks suurendab taoline majandusmudel tarneahelates ka sunnitöö kasutamist ning inim- ja töölisõiguste rikkumist. Näiteks soosib see aina paindlikumate töölepingute sõlmimist, mis kahandab tööliste sissetulekute stabiilsust ja suurust ning vähendab ametiühingusse kuulumise võimalust ja läbirääkimisvõimekust. /…/ Orgi sõnul ilmestavad tulemused, et ettevõtted ei tee piisavalt selleks, et poelettidel pakutav kaup oleks toodetud inimõiguseid järgides ja keskkonnahoidlikult.”

Ühest küljest on kahtlemata väga hea ja kasulik teada, millised tooted meil lettidel on, kust nad on tegelikult tulnud ja kuidas neid on toodetud. Selle uuringu ja ürituse puhul üldse aga on tegu järjekordse ideoloogilise rumalusega, kus muidu õilsat asja ajavad politrukid, mistõttu maksab sellest eemale hoida.

Ütleb ju tutvustus sedagi: “Uuring on osa MTÜ Estwatchi ja MTÜ Mondo ühisest projektist “Õiglane toidulaud: inimõiguste toetamine ja kliimamuutuse pidurdamine toidupoodide tarneahelates”. Projekti rahastab Euroopa Majanduspiirkonna toetuste Aktiivsete Kodanike Fond, mida vahendab Avatud Eesti Fond koostöös vabaühenduste liiduga.” Enamik osalejaid on selgelt vasakliberaalse ideoloogia kandjad.

“Uuringust selgub, et seitsmest suuremast poeketist, mis moodustavad ligi 90 protsenti Eesti turust, on tarneahelate vastutustundlikkust puudutavad põhimõtted vaid Rimil, Selveril ja Prismal, teatas MTÜ Estwatch. Vähesel määral on ostuprotsessides arvestanud vastutustundlikkusega ka Coop ja Maxima. Kahel uuringusse hõlmatud väiksema turuosaga toidupoeketil – Grossi Toidukaubad ja Meie Toidukaubad – puuduvad tarneahelate vastutustundlikkusega seotud avalikud materjalid täielikult.”

Nagu näha, arvestavad “inimõiguste ja keskkonnaga” suured ketid, kes kardavad ideoloogiliste survegruppide vihaaktsioone. Massidele odavamat kaupa pakkuvad ketid lähtuvad ilmselt lihtsalt kauba odavusest ja kättesaadavusest.

UU

Exit mobile version