“Eesti kirjanik Andrus Kivirähk on täna jõudnud EPL+ veergudel omaenda rahva põlgamises ja naeruvääristamises uue kvaliteedini. Ilmselt ei ammendu Oskar Lutsu „Kevade“ lörtsimisvõimalused seni, kuni sureb viimane eestlane ja kivirähad jäävad töötuks. Seepärast on Kivirähk kardinaalselt erinev tavaparasiitidest, kes reeglina siiski ei tõtta lõplikult hävitama nende poolt okupeeritud organismi, mis annab nendele toitu, ulualust ja kirjastamisvõimalusi.
See oli ainult aja küsimus, millal Kivirähk jõuab Teele, Tootsi ja teiste Paunvere elanike füsioloogiani ja loomulike vajaduste rahuldamise viiside üksikasjadeni. Kuid see tee on loogiline – „Kevad ja KK“ oli ju esimene pääsukene. Küll jõutakse veel ka eesti rahvuslinnuni, selles pole mingit kahtlust.
„Ja kodus ema ka…” pomiseb Tõnisson viimaks. Tema silmad on kummaliselt hiilgama hakanud. „Muudkui korrutab, et peldikus tuleb püksid jalast ära võtta… Mul on ometi pea otsas, laske ma otsustan ise!”
Eneseväärika eesti poisi, tulevikus töörügaja, maaelu edendaja ja maasoola mõnitamine on teada-tuntud bolševistlik „kulakute“ vihkamise traditsioon. Eesti kirjanik Andrus Kivirähk ei ole siin paraku üldse originaalne, ja asi pole isegi selles, et eesti laste rahvusraamat on tema kurnatud vaimsusele nagu „loominguline“ Viagra. Venemaa „ajaloolased“ ja vastavad väljaanded hooplevad seniajani, et nõukogude okupatsiooniväed Eestisse jõudes „alustasid kohe kohaliku elanikkonna kirjaoskamatuse likvideerimisega“ ja et enne ENSV kehtestamist ei pesnud eestlased kunagi ei ennast ega oma lapsi, ei kasutanud tualette, naised … seistes, ei pühkinud… – aga see selleks, see oleks juba Kiviräha leksikon.
Venemaa portaalid armastavad viidata Heiki Pärdi loengule Tallinna Ülikoolis: „Küsimusele, millal eestlased hakkasid kinni pidama hügieenist, vastas Pärdi, et see juhtus pärast Teist maailmasõda. „Võib öelda, et meist said eurooplased tänu nõukogude võimule, kui kõik läks rangemaks, lapsed pesti puhtaks – tahtsid sa seda või ei tahtnud. Kontrolliti käte, jalgade ja kõrvataguste puhtust,“ tunnistas teadlane.“
Kas eesti teadlane on tõesti väitnud, et nõukogude võim õpetas eestlastele pesemist ja väljakäigu kasutamist, ei oska ma öelda. Andrus Kiviräha tänane lugu näitab, et allikas võis olla ka teine.
Omaenda rahvale pähe … allikas.”
Ivan Makarov