Uued Uudised

Jälgimisühiskond kõrvuti Eestiga ka Prantsusmaal: Suur Vend hoiab kõikjal silma peal

Auf seiner Jahrestagung im Berliner Kosmos diskutiert der Deutsche Ethikrat über ethische Herausforderungen der Technisierung der Pflege. Tagungsteilnehmer hören einem Vortrag zu, während ein Assistenzroboter für die Pflege mit stilisiertem menschen Gesicht zuschaut. Ethikrat diskutiert über Roboter in der Pflege *** At its annual conference in the Berlin cosmos, the German Ethics Council discusses ethical challenges of the mechanization of care Conference participants listen to a lecture, while an assistant robot for care with a stylized human face watches Ethics Council discusses robots in care

Prantsusmaa parlament kiitis heaks vastuolulise seaduseelnõu, millega antakse politseile luba viia läbi kuni kuue kuulist kahtlusaluste kaugjälgimist nutiseadmete kaudu. Parlament võttis seadusmuudatuse vastu häältega 80-24.

Tegemist on Emmanuel Macroni valitsuse järgmise olulise sammuga võimukaaperdamise ja jälgimisühiskonna kehtestamise teel. Uue seaduse kohaselt on politseil õigus kasutada jälgimiseks kahtlusaluste nutiseadmeid, nt mobiiltelefone, arvuteid ja auto armatuurlauda.

Le Monde kirjutab, et ehkki kodanikevabaduste eest võitlejad on seadust teravalt kritiseerinud, väidavad seaduse kaitsjad, et tegemist ei ole n-ö orwelliku ühiskonnakorralduse kehtestamisega ja niisugust jälgimisvõimalust hakatakse kasutama haruharva. Lisaks pidavat see säästma inimelusid. Kaugjälgimiseks on vajalik kohtuniku luba, milles pannakse ühtlasi paika loa kehtivusaeg. Samuti on kaugjälgimise loa taotlemiseks vajalik tõendada, et nuhkimist eeldav kuritegu on oma olemuselt piisavalt tõsine ja et nuhkimist kasutatakse ainult kuritegude puhul, mille karistuseks on vähemalt viie aastane vangistus.

Varasemalt on Prantsuse rohelisi esindav parlamendiliige Guy Benarroche juhtinud tähelepanu tõsiasjale, et uus seadus avab ukse laiaulatuslikule jälgimisele ja digivabaduste eest võitlevad vabaühendused on avaldanud nördimust selle üle, et seadusega muudetakse nuhkvaraks põhimõtteliselt iga nutiseade. Lisaks antakse seadusega luba kasutada nutiseadme geograafilise asukoha andmeid eraisikute liikumise jälgimiseks ja tuvastamiseks, ehkki väidetavalt tohib seda võimalust kasutada vaid juhul, kui inimest kahtlustakse kuriteos, mille eest on ette nähtud karistuseks vähemalt kümne aastane vangistus.

Tegemist ei ole sugugi esimese korraga, mil Prantsuse valitsus üritab kahjustada eraisikute digivabadusi. Macroni valitsus nõudis Covidi pandeemia ajal, et Google ja Apple loobuksid riikliku jälgimissüsteemi tõhustamiseks kasutajate privaatsuse kaitsest. Hiljuti teatas Prantsuse valitsus aga, et plaanib kasutada 2024. aasta olümpiamängude ajal rahvahulkade kontrollimiseks tehisaju poolt jälgitavaid valvekaameraid. Väidetavalt aitab selline massiline jälgimissüsteem tuvastada paremini terroriste ja teisi kurjategijaid.

Allikas: Breitbart News

Exit mobile version